Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júna 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MZ SR: Stanovisko ministerstva zdravotníctva k vyjadreniu OZSaPA

BRATISLAVA 12. júna (SITA) –

Zuzana Zvolenská: Ak sa vyskytnú nové skutočnosti, som pripravená diskutovať a hľadať riešenia

Ministerstvo zdravotníctva sa ohradzuje voči vyhláseniu Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA), ktoré obvinilo MZ SR z nečinnosti v súvislosti s riešením problémov so zabezpečením platov sestier. Ministerka Zuzana Zvolenská vždy deklarovala, že prácu sestier v rezorte vníma ako neoddeliteľnú súčasť poskytovania zdravotnej starostlivosti a na viacerých stretnutiach zdôraznila, že jej záleží na tom, aby finančné toky boli v systéme nasmerované na pokrytie mzdových potrieb. S týmto stanoviskom oboznámila predstaviteľov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek aj pri osobných stretnutiach. Navyše, MZ SR kroky zamestnávateľov monitoruje, v nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR nie sú problémy, ak sa niekde vyskytnú, ide o zdravotnícke zariadenia, kde figuruje súkromný investor, na tieto MZ SR nemá priamy dosah. Ministerka rokovala o mzdových nárokoch sestier aj so zamestnávateľmi v zdravotníctve, zúčastnení deklarovali zhodu v tom, že zvýšenie platov sestier sa zrealizuje bezprostredne potom, ako dostanú peniaze z rezervy vo výške 50 miliónov eur, ako aj financie zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, pričom začne platiť nová legislatíva, v zmysle ktorej sa budú peniaze od poistencov v zdravotných poisťovniach prerozdeľovať podľa chorobnosti. Dôjde aj k úprave platobnej schopnosti zdravotnej poisťovne, peniaze dorazia prostredníctvom vyšších platieb za poistencov štátu zdravotným poisťovniam a následne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v druhom polroku. Realita je taká, že naprávame chybu niekoho, kto predložil na schválenie zákony bez reálneho zabezpečenia pokrytia zvýšených nákladov, ktoré legislatíva priniesla. Minister Ivan Uhliarik síce rátal s úsporami, žiaľ – boli fiktívne. My však zákon musíme plniť a snažíme sa čo najviac minimalizovať dosahy nezodpovedného prístupu exministra.

Ide o opatrenia, o ktorých vie veľmi dobre aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek, aj napriek tomu obviňuje MZ SR z nečinnosti. Ak sú teda podľa OZSaPA „nečinnosťou“ uvedené systémové kroky, ak sú „nečinnosťou“ rokovania ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej so zainteresovanými združeniami, stavovskými a profesijnými organizáciami, tak potom je zrejme na mieste otázka, či takéto vyjadrenia zo strany OZSaPA sú pravdivé? Navyše, ministerka Zuzana Zvolenská na mnohých osobných stretnutiach, ako aj v liste adresovanom Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek jasne deklarovala: „som rada, že sme vzájomne informovaní o aktuálnom dianí a môžem Vás uistiť, že v prípade, ak sa vyskytnú nové skutočnosti v rezorte, som pripravená o nich diskutovať, v prípade potreby hľadať optimálne riešenia, ktoré vychádzajú z reálnych možností rezortu.“

Toto vyjadrenie stále platí, pretože ministerstvo zdravotníctva je ochotné viesť konštruktívny dialóg, odmieta však akékoľvek nátlakové akcie a vyjadrenia, ktoré by v konečnom dôsledku mohli negatívne pôsobiť na pacientov. Takýto dôsledok je pre MZ SR neprijateľný.

hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Čižmáriková

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Zdravšie a udržateľnejšie potraviny za dostupnú cenu? Stačí nakúpiť v Lidli

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.