Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. októbra 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MZ SR: Reakcia ministerky zdravotníctva na návrh aktivity SKSaPA

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) –

Reakcia ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej na návrh aktivity SKSaPA.

Zuzana Zvolenská: Nemocnica nie je ZOO
Nie som síce zdravotnícky pracovník, ale veľmi ma prekvapila žiadosť prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek pani Márie Lévyovej, aby v jednotlivých nemocniciach na jeden deň ako sestry pracovali poslanci NR SR, predseda vlády, moji kolegovia ministri a samozrejme aj ja. Táto žiadosť má dve negatívne roviny.
Prvá, tá menej podstatná je, že sestry o tejto „PR aktivite“ ani len neinformovali tých, o ktorých sa v liste píše. Druhá, veľmi závažná rovina je tá, že ako zdravotnícka pracovníčka by pani prezidentka mala vedieť, prečo cudzí ľudia nemôžu byť súčasťou službukonajúceho personálu v nemocnici.
Nemocnica naozaj nie je ZOO! Nechodíme sa do nej pozerať na pacientov ako na zvieratká. Pre pacienta je každá hospitalizácia veľmi citlivým obdobím, počas ktorého je povinnosťou nemocnice zabezpečiť mu okrem profesionálnej zdravotnej starostlivosti aj dôstojné podmienky, ktoré by mali zabezpečiť v čo najväčšej miere súkromie pacienta. Zároveň by pani prezidentka mala vedieť, že aj keď sa na poskytovaní zdravotnej starostlivosti podieľajú študenti vysokých alebo stredných škôl pod určeným odborným dohľadom, pacient s týmto faktom musí byť oboznámený a so starostlivosťou musí súhlasiť!

Nemocnica je povinná dodržiavať legislatívu. Je mi ľúto, že práve ja, ministerka zdravotníctva, musím prezidentke sesterskej komory tieto fakty pripomínať. Ide najmä o:
· právo na súkromie a ochranu osobných údajov pacienta, je to jedno zo základných práv,
· nezdravotnícky pracovník nemôže byť pri stanovení diagnózy pacienta bez jeho súhlasu,
· nezdravotnícky pracovník nemôže byť pri príprave a podávaní liekov bez súhlasu pacienta,
· nezdravotnícky pracovník nemôže byť pri ošetrení pacienta bez jeho súhlasu.

Nejdem teraz ani polemizovať o tom, že návšteva cudzích osôb je pre personál jednotlivých kliník záťažou a môže byť ohrozená plynulosť a bezpečnosť prevádzky celého oddelenia. Tiež iba pripomínam, že hygienicko-epidemiologický režim musí byť práve v nemocnici ešte prísnejší ako kdekoľvek inde.
Nikdy som nespochybňovala prácu sestry a jej dôležitosť v ambulancii, či na oddelení. Navrhovanej aktivite ja hovorím nie. Naším prvoradým záujmom by malo byť predsa zdravie a bezpečnosť pacienta a nie vytváranie z tak vážnej veci, ktorou je choroba, divadlo či už pre médiá, alebo pre seba samých.

Mgr. Martina Lidinská
komunikačný odbor
Ministerstvo zdravotníctva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Jesenná ITAPA 2023: Digitalizované zdravotníctvo je náš cieľ. Najskôr tu ale musíme dokončiť rozbehnuté projekty

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.