Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. júna 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MZ SR: Biznis s kamarátmi stál trnavskú nemocnicu takmer 160 tis. eur

BRATISLAVA 26. júna (SITA) –

Trnavská nemocnica platila desaťtisíce eur za upratovanie bez upratovačiek. Takéto plytvanie peniazmi bývalého vedenia Fakultnej nemocnice Trnava je bezprecedentné. Nemocnica si totiž objednala upratovacie služby za 54- tis. eur u spoločnosti, ktorá nielenže nedisponovala upratovačkami, ale v obchodnom registri ani nemala zapísané upratovanie ako predmet činnosti. Bývalému vedeniu fakultnej nemocnice pritom neprekážal ani fakt, že upratovacie služby mali na jar tohto roka vykonávať v nemocnici ihneď dve spoločnosti súčasne. Kvôli „kvalitnejším“ službám z radov kamarátov však musela nemocnica odstúpiť od platnej zmluvy so spoločnosťou ČaSS, s.r.o., vďaka čomu prišla takmer o 160-tisíc eur. V tejto sume je zahrnutá pokuta Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave za havarijný stav hygieny v nemocnici vo výške 300 eur, úrok z omeškania zo strany ČaSS, s.r.o. vo výške 118 000 eur a trovy konania vychádzajúce z návrhu na platobný rozkaz vo výške 38 000 eur. Teda čiastka, ktorá by pomohla nejednému pacientovi. Ak by si však niekto myslel, že dôvodom najatia novej upratovacej firmy bolo šetrenie financií, je na veľkom omyle. Služby novej spoločnosti CRA, spol. s.r.o. totiž stáli o 23-tisíc eur viac v porovnaní s pôvodnou firmou. „Exminister Uhliarik počas svojho pôsobenia na poste ministra zdravotníctva upozorňoval na potrebu odborníkov na postoch v čele vedenia fakultných nemocníc. Po našich zisteniach sme mali opäť možnosť presvedčiť sa, čoho boli jeho experti schopní,“ povedala ministerka zdravotníctva (MZ SR) Zuzana Zvolenská.
Je samozrejmosťou, že hygiena a čistota sú v zdravotníckych zariadeniach prioritou. „Upratovať bez upratovačiek je podobné, ako liečiť bez lekárov. Celá situácia je absurdná a nemá žiadne logické vysvetlenie,“ zdôraznila ministerka Zvolenská. Firma, ktorá mala po novom zabezpečovať služby nielenže neprešla výberovým konaním, ale Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave na základe svojej kontroly usúdil, že situácia na niektorých oddeleniach v nemocnici bola havarijná. A to z jedného dôvodu, ako sa uvádza v záverečnej správe, kvôli podaniu výpovede bývalej upratovacej firme ČaSS, s.r.o. Zistenia príslušného úradu sa však uznaním situácie za havarijnú nekončia. V protokole o kontrole úrad okrem iného uvádza: „Noví zamestnanci spoločnosti CRA, spol. s.r.o. nemali zdravotnú spôsobilosť na prácu v zdravotníckom zariadení“.
O motívoch bývalého vedenia sa dá v súčasnosti len špekulovať. Záujmy pacientov a zdravotníckeho personálu však v tomto prípade určite na prvom mieste neboli. Zaujímavými sú nielen zistenia, že firmu vybralo bývalé vedenie bez akéhokoľvek výberového konania, že firma nedisponovala upratovačkami, že nemala upratovanie zapísané ako predmet činnosti v obchodnom registri, ale aj personálne prepojenie medzi vedením spoločnosti CRA, spol s.r.o. a bývalým vedúcim prevádzkovo-technického odboru a správy. „Takéto dohadzovanie biznisu je pre mňa absolútne neetické. Vedenie nemocnice by malo v prvom rade chrániť pacientov a nie špekulovať nad tým, ako a komu dohodiť takýto obchod,“ uviedla ministerka zdravotníctva. O nadštandardných vzťahoch svedčí nielen expresný výber spoločnosti, ale aj rýchlosť, akou boli uhrádzané faktúry za „vykonanú“ prácu. V čase, keď mala fakultná nemocnica na krku záväzky po lehote splatnosti vo výške viac než 7 miliónov eur, dokázala firme CRA, spol. s.r.o. zaplatiť faktúru už do 9-tich dní od jej vystavenia. Z celého prípadu pritom vychádza podozrenie, že nemocnica uprednostnila veriteľa, čím jej vedenie mohlo spáchať trestný čin. Podľa našich informácií plánuje jeden z veriteľov podať v danej veci trestné oznámenie.

Zuzana Čižmáriková
hovorkyňa MZ SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

mo

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami ESG. Naliehavosť začína byť hmatateľná

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.