Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. marca 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Mýty o hypotékach

BRATISLAVA 24. marca – Nedostanem hypotéku, lebo málo zarábam, som starý, nemám čím ručiť… Keď nebudem mať na splátky, prídem o strechu nad hlavou. K týmto „zaručeným pravdám“ môžeme smelo pridať ešte niekoľko, a tak si definitívne zavrieť dvere za novým bývaním. Nie nadarmo platí, že najdrahšie sú informácie. Ak zveríte svoje predstavy o bývaní hypotekárnemu brokerovi, získate odbornú pomoc s riešením vašej navonok neriešiteľnej situácie a navyše – nebude vás to stáť ani cent.

O hypotékach dnes s Róbertom Posoldom generálnym riaditeľom spoločnosti Smart Brokers, ktorá poskytuje hypotekárne poradenstvo a sprostredkovanie.

Môže klient dostať hypotéku v banke aj v prípade, že málo zarába, alebo nevie riadne svoje príjmy zdokladovať?

Áno, aj takýmto klientom hypotekárni brokeri vedia pomôcť. Vybrané banky poskytujú hypotéky bez dokladovania príjmu až do 100% z hodnoty nehnuteľnosti. Klient však musí spĺňať špecifické podmienky banky. Ak ide napríklad o člena vybraných komôr, napríklad advokátov, architektov, lekárov, notárov a pod., pre získanie hypotekárneho úveru banka príjmy vôbec neskúma. Ak aj do tejto skupiny klienti nepatria, je rovnako možné získať v bankách hypotéku bez dokladovania príjmu, a to až do výšky 50% z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Navyše, v niektorých bankách sa pri hypotéke bez dokladovania príjmu nemusí dokladovať ani účel použitia finančných prostriedkov. V praxi to znamená, že peniaze je možné použiť na čokoľvek, napr. aj na kúpu auta, alebo použiť ich vo svojom podnikaní.

Čo v prípade, ak je klient bez práce a potrebujete hypotéku refinancovať? Je to vôbec možné?

Ak chce klient hypotéku refinancovať a preniesť ju z jednej banky do druhej, vybrané banky príjmy rovnako neskúmajú. Informácia o platobnej disciplíne z úverového registra je dostatočnou zárukou na poskytnutie refinančnej hypotéky a častokrát aj za oveľa výhodnejších podmienok, aké ponúka súčasná banka klienta. Takže aj keď je klient aktuálne nezamestnaný, ale všetky finančné záväzky riadne spláca, môže získať výhodnejšie financovanie svojej hypotéky.

Ako postupovať, ak je zabezpečenie hypotéky nedostatočné?

Ak banka tvrdí, že príjmy klienta sú dostačujúce, ale zabezpečenie hypotéky je z ich pohľadu nevyhovujúce, aj takýmto klientom vedia hypotekárni brokeri z pravidla pomôcť. Banky zvyčajne akceptujú ako predmet zabezpečenia hypotéky nehnuteľnosti, ktoré sú určené na bývanie (byty alebo rodinné domy). Niektoré banky však vedia poskytnúť hypotéku aj na špecifické priestory, napr. apartmány, a to až do 100% z ich hodnoty podľa znaleckého posudku.

Čo ak si klient myslí, že problémom získania hypotéky je jeho vyšší vek? Viete aj v tomto prípade nájsť riešenie?

Samozrejme. Ani vyšší vek klienta nemusí byť problémom pre poskytnutie hypotekárneho úveru. Niektoré finančné inštitúcie dokážu poskytnúť hypotéku s dlhšou splatnosťou, a to až na 40 rokov. Takto majú šancu získať hypotéku aj starší žiadatelia a navyše – nemusia ani vydokladovať účel využitia finančných prostriedkov. Môžu si napríklad kúpiť víkendový domček hoci aj v zahraničí – v blízkom Maďarsku, či Rakúsku a splniť si svoj dávny sen …

Sú mladí žiadatelia o hypotéky pre banky nezaujímaví a rizikoví?

Práve naopak. V súčasnosti majú mladí ľudia možnosť získať hypotekárny úver so štátnym príspevkom. Ak klient spĺňa zákonom stanovené podmienky na poskytnutie hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých (vek, maximálna výška príjmu, úver do 50 tis. eur, maximálne však do 70% z hodnoty nehnuteľnosti, dodržaný účel úveru), je veľmi výhodné túto ponúkanú možnosť využiť. V praxi to znamená, že pri celkovej výške hypotéky napr. 50 tis. eur a hodnote nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku v rovnakej sume, klientovi vzniká nárok na štátny príspevok do sumy 35 tis. eur (do 70% z hodnoty nehnuteľnosti zabezpečujúcej hypotéku).
Samozrejme, nájdu sa aj banky, v ktorých je možné získať štátny príspevok aj na sumu prevyšujúcu 70% z hodnoty nehnuteľnosti, čiže na celých 50 tis. eur.

Všetko o hypotékach so špecialistami na hypotéky www.smartbrokers.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Kto sú najpredávanejší slovenskí autori za rok 2023? Odhaľte tajné fungovanie mozgu a dostaňte ho do formy!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.