Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. apríla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Zasvietime na modro

BRATISLAVA 1. apríla –

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa pripája k celosvetovej kampani Rozsvieť modrú na zvýšenie povedomia o autizme. Fontána pred budovou zmodrie už večer prvého apríla a svietiť bude aj nasledujúci deň po zotmení.
Práve druhý apríl vyhlásila Organizácia spojených národov za Svetový deň povedomia o autizme. Tento rok vyzýva na presadzovanie práv jednotlivcov a ich plnohodnotné začlenenie sa do spoločnosti, ktorá môže prispieť k dôstojnej budúcnosti všetkých.

Touto vývinovou poruchou trpí približne 70 miliónov ľudí na celom svete. Na Slovensku je to asi pol percenta populácie. Rodiny s takto postihnutými príbuznými sa často stretávajú s odsudzovaním okolia alebo sociálnou izoláciou. Učiť ľudí porozumieť autizmu je preto nevyhnutné. „Ďakujem všetkým organizáciám a jednotlivcom, ktorí šíria osvetu na Slovensku. Ministerstvo už niekoľko aktivít podporilo a bude v tom pokračovať. Zvyšovaním povedomia môžeme zlepšiť náš pohľad na ľudí s autizmom v spoločnosti, v školách, v zdravotníckych zariadeniach alebo v bežnom živote,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

V minulom roku podporilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sériu podujatí o včasnej intervencii a inklúzii detí s poruchami autistického spektra do štandardného systému vzdelávania. V rámci operačného programu Ľudské zdroje plánuje spustiť projekty na vytváranie flexibilných foriem starostlivosti o deti so zdravotným znevýhodnením. „Chceme podporiť nielen skorú intervenciu a socializáciu takýchto detí, ale aj pracovné uplatnenie ich matiek. V praxi sú totiž aj ony spravidla sociálne izolované a odkázané na podporu štátu,“ dopĺňa minister Richter.

Symbolom autizmu je modrá ako farba komunikácie. Tak ako ľudia dlhé roky nerozumeli autistom, ani oni nerozumeli zdravým. Na prejav úcty k tejto vývinovej poruche sa preto druhého apríla rozžiaria významné budovy na modro. S iniciatívou prišla jedna z najvýznamnejších svetových organizácií Autism Speaks. Podporu môže vyjadriť každý, stačí si obliecť niečo modré.

Michal Stuška
hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

TA3: Témy a hostia relácie V politike MPSVR: Rezort práce sa zapája do Európskeho týždňa BOZP

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.