Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júna 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Zákonník práce definuje, čo je maloobchodný predaj

BRATISLAVA 9. júna –

MPSVR SR sa nedomnieva, že novela Zákonníka práce účinná od 1. 6. 2017, by mala vyvolávať obavy z jej aplikácie. Kľúčovým dôvodom je fakt, že tzv. zákaz maloobchodného predaja Zákonník práce obsahuje už od roku 2008 a novela v tomto smere nezavádza žiadne nové ustanovenia. Rozširuje sa iba počet dní, na ktoré sa zákaz vzťahuje. Predajcovia preto nemajú dôvod správať sa inak, ako pred touto zmenou.

Zákonník práce v § 94 ods. 5 jasne definuje, čo sa v tomto prípade považuje za maloobchodný predaj a v ktorých prípadoch sa toto ustanovenie naopak nepoužije. „V dňoch 1. januára, 6. januára, vo Veľký piatok, vo Veľkonočnú nedeľu, vo Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12.00 hodine, 25. decembra a 26. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len „maloobchodný predaj“) okrem maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a.“

Je teda zrejmé, čo sa považuje za maloobchodný predaj a živnostenský zákon zasa definuje poskytovanie služby. Informácia o tom, či predmetom podnikania je maloobchodný predaj, pohostinská činnosť alebo služba a pod., musí byť zapísaná v živnostenskom oprávnení. Zdôrazňujeme, že ide o zákaz nariadiť prácu zamestnancovi. Zákaz sa teda netýka práce samostatne podnikajúcich fyzických osôb (napr. SZČO), resp. osôb, ktoré sú majiteľmi podniku.

MPSVR SR pripomína, že ani v doterajšej praxi sa nevyskytovali problémy pri aplikácii § 94 ods. 5 Zákonníka práce a ministerstvo zabezpečí jednotný postup inšpektorátov práce pri kontrole dodržiavania tohto ustanovenia ZP.

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.