Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Vyjadrenia k invalidným dôchodkom

BRATISLAVA 19. januára –

Vyjadrenie MPSVR SR k článkom týkajúcich sa plánovaných zmien pri posudzovaní nárokov poistencov na invalidný dôchodok, ktoré Sociálna poisťovňa prezentovala médiám 17.1.2017.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR tvrdo odmieta dnešné titulky článkov denníkov SME a Plus 1 deň o tom, že „Invalidom možno vezmú dôchodok“, „Invalidom štát siahne na peniaze!“, resp. že „Ľuďom, ktorí poberajú invalidný dôchodok a ich zdravotný stav sa nijako nezmenil, sa už v budúcom roku môže stať, že prídu o penziu“. Ide o neetické zavádzanie verejnosti a bulvarizáciu témy posudzovania invalidity a priznávania invalidných dôchodkov, ktorá v prvom rade bezdôvodne zneisťuje samotných poistencov.

Odborníci Sociálnej poisťovne v spolupráci s expertmi Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Ministerstva zdravotníctva pripravujú novelu Prílohy č. 4 k zákonu o sociálnom poistení, ktorá má po 13 rokoch reagovať na najnovšie medicínske poznatky spresnením okruhu a % ohodnotením jednotlivých diagnóz. Ide o vysoko odbornú oblasť, pri ktorej sa svojimi návrhmi Sociálna poisťovňa snaží vyjsť v ústrety mnohým žiadateľom o invalidný dôchodok. Príloha bude reagovať na nové prípady, v žiadnom prípade nejde o retroaktivitu, teda odoberanie invalidných dôchodkov tým ľuďom, ktorým už bol priznaný.

V rámci prípravy novely zákona ide zatiaľ o internú diskusiu, ktorá následne vyústi do konečnej podoby návrhu jeho medicínskej prílohy. MPSVR SR v žiadnom prípade neuvažuje o poškodzovaní poistencov znižovaním ich invalidných dôchodkov do budúcnosti. Naopak, zámerom je zvýšiť transparentnosť procesov pri uplatňovaní nárokov na invalidný dôchodok a ich zvýšenie, resp. rozšírenie okruhu poberateľov podľa stanovenej diagnózy.

Rozšírením prílohy zákona o čo najširší okruh skupín chorôb sa predíde aj nevyhnutnosti porovnávania niektorých chorôb s inou chorobou, ktorá je svojím funkčným dopadom podobná. Práve porovnania chorôb boli zo strany poistencov vnímané nedôveryhodne, resp. poistenci sa cítili byť poškodení pri priznávaní invalidného dôchodku. Zároveň v rámci pripravovaných zákonných zmien bude upravená aj percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri niektorých ochoreniach tak, aby presvedčivo zodpovedala závažnosti poškodenia zdravia. Pri niektorých ochoreniach to bude mať vplyv na uznanie invalidity s vyššou percentuálnou mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, a tým aj vplyv na vyšší invalidný dôchodok. V neposlednom rade sa zabezpečí, aby všetky ochorenia boli posúdené na účely invalidity podľa najnovších poznatkov medicíny a upravia sa taktiež názvoslovia niektorých skupín chorôb.

Uvedené opatrenia majú zlepšiť finančnú situáciu mnohých poberateľov invalidných dôchodkov, ako aj ďalších poistencov sociálnej poisťovne, ktorí podľa súčasného zákona nezískali nárok na invalidný dôchodok. Súčasne s plánovaným zavedením jednotnej lekárskej posudkovej činnosti by sa mala znížiť administratívna záťaž súvisiaca s uplatňovaním práv občana s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. „

Michal Stuška
Riaditeľ tlačového a komunikačného odboru/ hovorca

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

TA3: Témy a hostia relácie V politike MPSVR: Rezort práce sa zapája do Európskeho týždňa BOZP

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.