Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. mája 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: V pomoci rodinám nepoľavujeme

BRATISLAVA 16. mája –

V pomoci rodinám nepoľavujeme

Ministertvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pokračuje v podpore rodín aj v tomto volebnom období. Chce dosiahnuť, aby čo najviac detí vyrastalo v rodinnom prostredí. Zároveň pripravuje ďalšie opatrenia pre zosúladenie rodinného a pracovného života.
Aby opustené deti nekončili v cudzom prostredí, posilní štát financovanie starostlivosti u príbuzných. Zvýši aj dostupnosť poradenstva ohrozeným a rizikovým rodinám s deťmi, čo pomôže predísť ich rozpadu. Výraznejšia pomoc pôjde aj rodičom, ktorí sa celodenne starajú o svoje zdravotne postihnuté deti. „Už od budúceho roka chceme zvýšiť príspevok na opatrovanie. U rodičov, ktorí sa celý život starajú o svoje choré deti, plánujeme neskôr riešiť aj ich dôchodkové zabezpečenie tak, aby im ho štát platil aj po 18. roku opatrovaného. Nikto nemôže dať lepšiu starostlivosť a lásku dieťaťu ako jeho rodičia,“ približuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny.
Za kľúčovú naďalej považuje ministerstvo aj pomoc rodičom s malými deťmi, ktorí zvažujú skorší návrat do práce. Práve preto vracia do slovenskej legislatívy definíciu zariadení pre deti do troch rokov. „V súčasnosti nemáme v žiadnom zákone ukotvené fungovanie sociálnych služieb pre deti mladšie ako tri roky. Máme záujem dostať tzv. jasle opäť do legislatívy, a to aj preto, aby sme na ich budovanie mohli využiť eurofondy,“ zdôrazňuje minister Richter. Rezort práce zároveň pripravuje aj pokračovanie projektu Rodina a práca. Vďaka nemu vytvorili zamestnávatelia pre rodičov stovky flexibilných pracovných miest, aby mohli tráviť viac času s rodinou. Vzniklo aj 35 detských firemných kútikov.
Viacero významných opatrení v prospech rodín zrealizovalo ministerstvo práce aj v uplynulom období. Od januára tohto roku sa zvýšila materská dávka, ktorá už predstavuje viac ako 90 % predchádzajúceho príjmu v čistom. Rodičom, ktorí plánujú skorší návrat do práce, pomôže vyšší príspevok na starostlivosť o dieťa. Ten stúpol z 230 na 280 eur. Každá takáto pomoc však musí ísť ruka v ruke s podporou zamestnanosti. Aj s prispením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa na Slovensku darí znižovať nezamestnanosť a zvyšovať rodinné rozpočty. „Robíme všetko preto, aby rástla spokojnosť slovenských rodín a rodilo sa z roka na rok viac detí. Či už je to rast minimálnej mzdy, podpora tvorby nových pracovných miest alebo výraznejšia finančná pomoc rodinám,“ dodáva minister
Medzinárodný deň rodiny vyhlásila Organizácia spojených národov v roku 1993. Odvtedy si 15. mája svet každoročne pripomína význam rodiny ako základnej bunky spoločnosti.

Veronika Husárová, tlačový odbor MPSVR SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.