Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. februára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Stretnutie ministra práce a veľvyslanca Srbskej republiky na Slovensku

BRATISLAVA 21. februára –

 

VYHLÁSENIE z pracovného stretnutia ministra práce a veľvyslanca Srbskej republiky na Slovensku

 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter prijal veľvyslanca Srbska v Slovenskej republike Šani Dermaku. Dôvodom boli medializované  informácie o zamestnávaní srbských pracovníkov v slovenských podnikoch bez pracovnej zmluvy, a teda aj bez sociálneho poistenia.

 

Srbským občanom, ktorí pracujú na Slovensku, a Slovákom pracujúcim v Srbsku, zabezpečuje ich nároky na dávky sociálneho poistenia Zmluva medzi Slovenskou republikou a Srbskou republikou o sociálnom zabezpečení. Tieto pravidlá sa vzťahujú aj na vysielaných pracovníkov.

 

Na základe povolenia na zamestnanie u nás pracuje 575 Srbov, na základe informačnej karty 5 249. Minister práce Ján Richter informoval veľvyslanca, že slovenskí inšpektori kontrolujú aj firmy, ktoré zamestnávajú väčší počet zamestnancov z tretích krajín. „Predbežné zistenia ukazujú, že k porušovaniu zákazu nelegálneho zamestnávania dochádza predovšetkým zo strany agentúr dočasného zamestnávania, ktoré si vytvorili svoje pobočky v Maďarsku, Srbsku či Česku. Kontroly sa uskutočnili v uplynulých dvoch mesiacoch, posledné vykonali inšpektori 18. 2. 2017. Výsledky by mali byť skompletizované do konca tohto týždňa a budeme o nich informovať srbských kolegov,“ povedal na stretnutí minister Richter. Zároveň požiadal veľvyslanca, aby tlmočil srbským štátnym orgánom jeho požiadavku nevyjadrovať sa k medializovaným informáciám skôr ako budú známe závery slovenských inšpekcií.

 

Srbský veľvyslanec ocenil a vyzdvihol doterajšiu bezproblémovú spoluprácu obidvoch krajín a dobré vzájomné vzťahy. „Sme si plne vedomí, že tu v žiadnom prípade nedochádza k porušovaniu práv zamestnancov zo strany Slovenska ako štátu, ale problémom sú agentúry, ktoré sprostredkúvajú zamestnanie a zneužívajú našich srbských občanov,“ informoval Šani Dermaku.

 

Obidve strany sa dohodli na zintenzívnení komunikácie a spoločnom hľadaní riešenia tohto problému. Minister Richter je pripravený sa stretnúť so svojím rezortným partnerom. Zhodli sa aj na potrebe doplnenia  súčasného Memoranda o spolupráci medzi Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a Ministerstvom práce  a sociálnej politiky Srbskej republiky, poprípade prípravy nového. V ňom by sa napr. upravili podmienky pri dočasnom zamestnávaní občanov Srbska na Slovensku, nastavila by tiež sa užšia spolupráca  národných inšpektorátov práce, úradov práce a sociálnych poisťovní.

 

Mgr. Veronika Husárová

tlačový a komunikačný odbor

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.