Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. októbra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Rezort práce sa zapája do Európskeho týždňa BOZP

BRATISLAVA 23. októbra –

Aj v tomto roku je 43. týždeň venovaný zvyšovaniu povedomia verejnosti o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Počas rokov 2016 až 2017 sa kampaň zameriava na zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie. Európsky týždeň BOZP sa každoročne koná pod záštitou Európskej agentúry pre BOZP (EU-OSHA).

Aktuálna kampaň propaguje udržateľné a zdravé starnutie a význam prevencie počas celého pracovného života. Zamestnávateľom a zamestnancom poskytuje informácie a nástroje na riadenie BOZP v súvislosti so starnutím pracovnej sily. Zároveň umožňuje výmenu informácií a postupov dobrej praxe v tejto oblasti. „Je nevyhnutné zvyšovať povedomie verejnosti o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci aj takýmito cielenými aktivitami. Bohužiaľ, každoročne desiatky zamestnancov zomrú na následky pracovného úrazu alebo utrpia ťažkú ujmu na zdraví. Prevencia pracovných úrazov, zdravotných problémov a chorôb z povolania je potrebná počas celého pracovného života a nemôžeme ju podceňovať,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Rezort práce sa do Európskeho týždňa BOZP zapája napr. prostredníctvom seminára „Aktuálne otázky BOZP a pracovnoprávnych vzťahov“, ktorý 25. októbra 2017 v Prešove organizuje Národný inšpektorát práce pre približne 50 účastníkov z radov odbornej verejnosti. Seminár je určený najmä malým a stredným podnikateľom a predstaví činnosť národného kontaktného miesta Európskej agentúry pre BOZP (EU-OSHA). Poukazovať sa bude na problémy z oblasti BOZP a pracovnoprávnych vzťahov, odborníci odprezentujú aj skúsenosti z vyšetrovania pracovných úrazov v stavebníctve, ale i zistenia inšpekcie práce z kontrol v zamestnávateľských subjektoch v poľnohospodárstve, v lesníctve a pri vysielaní zamestnancov.

Inšpektoráty práce pripravujú v jednotlivých krajoch rozmanité aktivity, napr. vzdelávacie podujatia, odborné prednášky, semináre, besedy pre študentov stredných a vysokých škôl a dni otvorených dverí. Poskytovať budú bezplatné poradenstvo o pracovnoprávnych vzťahoch, nelegálnom zamestnávaní, BOZP a o sociálnej legislatíve v doprave.

Okrem toho sa v dňoch 6. – 8. 11. 2017 uskutoční na Štrbskom Plese už 30. medzinárodná konferencia „Aktuálne otázky bezpečnosti práce“, ktorú pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Jána Richtera organizujú Technická univerzita Košice a Národný inšpektorát práce. Prednášajúci budú širokej odbornej, podnikovej i laickej verejnosti prezentovať nové trendy, postupy prevencie a skúsenosti z dobrej praxe v oblasti BOZP.

Špecifické podujatia zamerané na podporu zvýšenia povedomia širokej verejnosti o dôležitosti vytvárania zdravých a bezpečných podmienok pre prácu sa konajú vo všetkých krajinách Európskej únie.

Veronika Husárová
tlačový a komunikačný odbor MPSVR SR

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.