Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Rezort práce pokračuje v podpore rodín

BRATISLAVA 15. mája –

Zodpovedná rodinná politika rezortu práce je v centre pozornosti aj v rámci tohtoročného Medzinárodného dňa rodiny, ktorý si pripomíname 15. mája. Vyhlásila ho Organizácia spojených národov v roku 1993 a tohtoročným mottom je: „Aby deti otcov mali, aby mali mamy!“

MPSVR už druhé volebné obdobie upriamuje svoju pozornosť a aktivity na oblasti podpory rodín, ktoré môže priamo ovplyvniť. Je potešiteľné, že dobrá ekonomická kondícia krajiny sa čoraz viac pretavuje do vyššej redistribúcie verejných zdrojov smerom k mladým ľudom a rodinám.

Neodmysliteľnou súčasťou podpory rodín je finančné zabezpečenie. Od mája sme zvýšili materské až na približne 100% predchádzajúceho príjmu rodiča, čo nás spolu s jeho dĺžkou radí na vrchol európskeho rebríčka. Predĺžili sme aj jeho poberanie, z pôvodných 28 na 34 týždňov, osamelej žene v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí na 43 týždňov.

Na štart rodičovstva poskytujeme príspevok pri narodení dieťaťa až 830 €. Pokiaľ sa rodičia chcú skôr vrátiť do pracovného pomeru, podávame im pomocnú ruku príspevkom na starostlivosť o dieťa. Jeho maximum sme od januára minulého roka zvýšili až na 280 € na každé dieťa. Po uplynutí materského môže žena plynule prejsť do tzv. rodičovskej dovolenky, pričom rodičovský príspevok od mája stúpol na 213 €, a vo zvyšovaní chceme pokračovať. „ Treba pripomenúť, že dĺžka a výška materského či poberanie rodičovského príspevku do 3 rokov veku dieťaťa nás radí k najlepším krajinám v rámci EÚ, aj krajín OECD,“ zdôraznil minister.

K uľahčeniu rodičovstva slúžia nástroje rodinnej politiky či pomoci. „V ostatných rokoch sme sa sústredili najmä na oblasť zosúlaďovania rodinného a pracovného života . Vnímali sme totiž intenzívne volanie o pomoc v skĺbení pracovných a rodičovských povinností mladých rodičov. Napokon, aktuálne vytvorenie legislatívnych podmienok pre rozvoj kvalitných a bezpečných služieb pre rodiny s najmenšími deťmi – jasličiek, a ďalšie opatrenia pre rodiny sú aktuálnym záväzkom vlády a koaličných partnerov. Pokračujeme taktiež v úspešnom projekte Rodina a práca, ktorý opäť pomôže zamestnať sa tisícom rodičov detí, ako aj prispeje ku vzniku mnohých profesionálnych detských kútikov v inštitúciách či firmách na celom Slovensku,“ uviedol minister Ján Richter.

MPSVR si plne uvedomuje aj to, že zamestnanie je prvým predpokladom na založenie a zabezpečenie rodiny. Preto za absolútnu súčasť rodinnej a sociálnej politiky považuje rezort práce pokračujúce historické zvyšovanie zamestnanosti, pričom nezamestnanosť mladých sa v ostatných 3 rokoch znížila na polovicu. „Zároveň pokračujeme v trende vytvárania nových pracovných miest, či raste reálnych miezd, aj vďaka každoročnému razantnému zvyšovaniu minimálnej mzdy,“ dodal minister.

Zlepšujúce sa opatrenia v oblasti štátnych sociálnych dávok aj spomínanými krokmi komplexne pomáhajú rodinám v starostlivosti o deti, podpore a pomoci všetkým rodinám. Napĺňajú tak myšlienku a odkaz Medzinárodného dňa rodiny, ktorý spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. V úspešnom trende budeme pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

K téme

Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú TA3: Témy a hostia relácie V politike

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.