Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. februára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Reakcia na vyjadrenia poslankýň OĽANO a S. Petrík

BRATISLAVA 23. februára –

REAKCIA na vyjadrenia poslankýň OĽANO a S. Petrík

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa ostro ohradzuje voči dnešným vyjadreniam poslankýň za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a poslankyne Petrík, že zákon, v ktorom zavádza novú sociálnu službu pre deti do troch rokov, je diskriminačný. Ministerstvo pristúpilo k právnej úprave s cieľom podporiť zosúlaďovanie rodinného a pracovného života a zároveň zabezpečiť vyššiu kvalitu a bezpečnosť zariadení pre deti do troch rokov. Táto právna úprava tiež  umožní využiť na výstavbu nových zariadení európske fondy. Z Integrovaného regionálneho operačného programu sa do roku 2020 podporí výstavba cca 90 zariadení starostlivosti o deti do troch rokov s kapacitou 1 800 miest. Reagujeme tak na volania rodičov, ktorí plánujú skorší návrat do práce, ale nie vždy majú kam umiestniť svoje deti a do práce sa preto skôr vrátiť nemôžu. Je to aj reakcia na prevádzkovateľov súkromných zariadení, ktorí volajú po regulácii a zákonnom ukotvení aj takýchto zariadení v našej legislatíve.

Je plne opodstatnené, že jasle sú prioritne určené pre deti pracujúcich rodičov, nezamestnaných, ktorí si aktívne zamestnanie hľadajú, či študentov. Nie je to slovenské špecifikum, takýto prístup má napr. aj Česká republika. Aby sa však spresnilo znenie zákona, ministerstvo pri súčasnej veľkej novele zákona o sociálnych službách, ktorá rieši ich financovanie, jasne zadefinuje, že do týchto zariadení musia byť prednostne prijímané deti rodičov, ktorí pracujú, pripravujú sa na vstup na trh práce alebo študujú. Ak bude mať zariadenie voľné kapacity, bude môcť prijať aj dieťa nepracujúceho rodiča. Ak mamička nehľadá celotýždennú starostlivosť, ale iba na niekoľko hodín či dní v týždni, môže si zvoliť iné dostupné zariadenia alebo využiť služby opatrovateľky. Jasle podľa nás nemajú byť službou na príležitostnú starostlivosť o dieťa, na to slúžia iné zariadenia. Tie ministerstvo v žiadnom prípade neobmedzuje ani nelikviduje, tak ako si to vysvetľujú niektorí zriaďovatelia či pani poslankyne.

Aby nevznikali takéto nepresnosti, ministerstvo na webovej stránke a v informačných letákoch vysvetlí, ktorí prevádzkovatelia existujúcich zariadení sa budú musieť zaregistrovať a aké podmienky budú musieť splniť a za akých podmienok môžu vzniknúť nové zariadenia.

Nerozumieme ani vyjadreniam, že komplikujeme život rodičom. Nemôže byť komplikáciou to, ak chceme zabezpečiť rodičom bezpečné služby s kvalifikovaným personálom. Skôr si myslíme, že vyhľadávanie takýchto služieb by malo byť ich prioritou. K dispozícii preto budú mať zoznam registrovaných zariadení pre deti do troch rokov, ktorý bude spĺňať nielen podmienky kvality, ale bude podliehať aj kontrole ministerstva práce.

Pri tejto téme je opäť potrebné zdôrazniť, že zákon nemá ambíciu a ani nemôže riešiť diskutovaný nedostatok kapacít škôlok, čo ostáva prioritou riešení kompetentného MŠ SR a samospráv. Zdôrazňujeme tiež, že pripravované zmeny sme niekoľkokrát diskutovali aj so samotnými prevádzkovateľmi existujúcich zariadení pre deti do 3 rokov a mnohé ich pripomienky sme aj zapracovali. Ak sa však v praxi vyskytnú akékoľvek problémy, sme pripravení do nových podmienok vstúpiť.

Poslankyne zároveň tvrdia, že vláda robí málo pre rodiny. Možno je to len málo pre nich. V ostatných rokoch sa v oblasti podpory mladých rodín vláda a rezort v prvom rade sústredili na kľúčovú oblasť zosúlaďovania rodinného a pracovného života – vnímali sme totiž intenzívne volanie o pomoc v skĺbení pracovných a rodičovských povinností mladých rodičov. Rezort práce podporil v minulých rokoch vznik pracovných miest s kratším úväzkom pre rodičov, a zároveň vznik detských kútikov priamo u zamestnávateľov, čo je nepochybne pre rodičov veľká pomoc. Čoskoro odštartujeme pokračovanie tohto projektu.

Dôležitá je aj podpora zamestnanosti, pretože zamestnanie je prvým predpokladom na založenie a zabezpečenie rodiny. Pokračujeme preto v podpore vytvárania nových pracovných miest, či rastu reálnych miezd vďaka každoročnému razantnému zvyšovaniu minimálnej mzdy.

Zlepšenie ekonomických podmienok rodičov najmenších detí dosiahneme aj ďalším zvýšením materského, ktoré by malo byť od 1. mája tohto roka vo výške takmer 100% čistého predchádzajúceho príjmu matky, či otca. Na špici Európy tak už budeme nielen čo sa týka dĺžky, ale aj výšky materského. Tieto oblasti sú prioritou, keďže riešia v prvom rade životnú úroveň rodín, kde v dôsledku rodičovstva jeden z rodičov musí prerušiť svoju pracovnú dráhu, čím sa rodine prirodzene znižuje mesačný príjem. Od mája tohto roka okrem toho zvyšujeme aj rodičovský príspevok na 213,20 €.

Áno, opozícii sa ľahko kričí a sľubuje, keďže nenesú žiadnu zodpovednosť a nemusia prihliadať pri svojich návrhoch na rozpočet štátu. Ministerstvo však pri svojej politike musí vychádzať z reálnych možností a vždy sa snaží pre svoje zámery vybojovať čo najviac prostriedkov. Aj preto sa od začiatku roka zvýšil opatrovateľský príspevok, aj preto je záujem opätovne tento príspevok navýšiť, aj preto sa zvýši rodičovský príspevok a podporia tisíce nových pracovných miest.

Veronika Husárová
tlačový a komunikačný odbor
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

K téme

TA3: Témy a hostia relácie V politike MPSVR: Rezort práce sa zapája do Európskeho týždňa BOZP

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.