Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. marca 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Reakcia MPSVR na SLK

Dobrý deň, posielame vám rozšírené stanovisko rezortu práce, resp. riaditeľa tlačového a komunikačného odboru MPSVR SR Michal Stušku k dnešnému stretnutiu SLK pred budovou MPSVR.

Stanovisko k odpusteniu dlžného poistného a penále /SZČO, lekári/:

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a Sociálna poisťovňa sa týmto problémom zaoberajú dlhodobo, so SLK sa uskutočnilo už niekoľko rokovaní na pôde MPSVR aj SP. Naposledy na list prezidenta SLK odpovedal aj minister práce Ján Richter.

K vzájomnému porozumeniu určite prispieva už aj to, že si dotknutá skupina cca 600 poistencov uvedomuje skutočnosť, že akékoľvek diskusia je možná len ohľadom vzniknutého penále, nie istiny, to znamená samotného poistného. Dôležité je aj uvedomenie si skutočnosti, že zaplatením dlžného poistného vzniknú týmto SZČO osobám aj poistné nároky, prípadne sa im ešte zvýšia.

K vecnej stránke návrhu SLK musíme zopakovať, že legislatívne zmeny navrhované Slovenskou lekárskou komorou s cieľom odpustiť dlžné poistné a penále len určitej skupine SZČO, ktorí sú podskupinou poistencov, nie je možné zapracovať do legislatívy. Okrem iného aj preto, lebo by nastala situácia, že tieto SZČO by získali obdobie poistenia bez zaplateného poistného. Tým by boli zvýhodnené oproti tým poistencom, ktorí si riadne splnili svoje povinnosti.

Zdôrazňujeme, že právna úprava predpisovania poistného a penále je všeobecne záväzná pre všetky skupiny platiteľov poistného, nie je preto odôvodnené robiť výnimky a prijímať nesystémové riešenia. Poistný systém a jeho pravidlá sa musia v základných povinnostiach a nárokoch pozerať na poistencov rovnako, bez pozitívnej, alebo negatívnej diskriminácie podskupín poistencov.

V súčasnosti sa ministerstvo zaoberá novým listom od prezidenta SLK, v ktorom nás žiada o uplatnenie generálneho pardonu (odpustenie penále), čo si však vyžaduje širšiu analýzu dopadu, pretože generálny pardon nie je možné uplatniť iba na určitú skupinu poistencov, ale iba plošne na všetkých.

Už dnes je však možné konštatovať, že odpustenie penále za podmienky zaplatenia poistného v stanovenom termíne má prirodzené negatívne aj pozitívne dôsledky, ktoré sa vždy podrobne zvažujú.

Negatívum je najmä podpora riadne neplatiť poistné, a ako nesystémové opatrenie spôsobuje, že sankčné opatrenia v zákone smerujúce proti neplneniu povinností sa stávajú bezzubými. Pozitívnym vplyvom je možná motivácia dlžníkov SP na zaplatenie dlžného poistného, čo má priamo pozitívny vplyv na financovanie SP. Samozrejme, podstatou povinnosti platenia poistného je samotná výška poistného, nie penále za jeho nesplatenie.

Je dôležité, že k takýmto prípadom by už v súčasnosti ani neúmyselne nemalo dochádzať. Od roku 2015 po iniciatíve práve ministra Jána Richtera Sociálna poisťovňa oznamuje živnostníkom vznik a zánik sociálneho poistenia a výšku poistného. Preto dnes hovoríme len o prípadoch z minulosti. Aj diskusia o odpustení penále však musí mať svoj zákonný rámec.

Tlačový a komunikačný odbor MPSVR SR

K téme

TA3: Témy a hostia relácie V politike MPSVR: Rezort práce sa zapája do Európskeho týždňa BOZP

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.