Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júla 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Obchody sa zatvorili, rodiny boli spolu

BRATISLAVA 6. júla –

Po prvý raz trávili zamestnanci maloobchodu sviatok sv. Cyrila a Metoda so svojimi rodinami a nie v predajniach. Vďaka poslednej novele Zákonníka práce už nebudú musieť chodiť do práce počas všetkých sviatkov. Takúto zmenu uvítali nielen zástupcovia zamestnancov, ale aj zamestnávateľov.

Zákaz nariadiť prácu zamestnancovi, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác v maloobchode, sa od prvého júla rozšíril na všetky štátne sviatky. Slovensko sa tak pridalo k viacerým európskym krajinám, kde počas sviatkov nenakúpime. ,,S potešením som prijal takúto iniciatívu poslancov, pretože väčšina zamestnancov maloobchodov sú ženy a najmä pre tie je veľmi dôležité, aby časť sviatkov prežili s rodinou. Som rád, že najmä zamestnávatelia prijali túto zmenu s porozumením, dokonca vyvracajú tvrdenia a strašenia niektorých opozičných poslancov či rôznych analytikov, že zatvorenie obchodov počas sviatkov negatívne ovplyvní ekonomiku,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Ministerstvo práce v súvislosti so zmenou legislatívy zaznamenalo aj obavy niektorých prevádzkovateľov menších predajní, stánkov a pohostinstiev, ktorí nevedeli, či sa zákaz vzťahuje aj na nich. Je preto dôležité zdôrazniť, že zákaz sa netýka maloobchodného predaja na čerpacích staniciach, v lekárňach, na letiskách či v nemocniciach. Rovnako je povolený aj predaj cestovných lístkov a suvenírov. Za maloobchodný predaj sa nepovažuje ani poskytovanie stravovania, čiže reštaurácie a prevádzky s občerstvením na kúpaliskách môžu byť otvorené aj vo sviatok.

Rovnako môžu mať otvorené svoje obchody živnostníci, za podmienky, že v nich nebudú pracovať zamestnanci, ale oni sami. Zákonník práce totiž v prípade zákazu práce vo sviatok chráni zamestnanca, na prácu živnostníka sa nevzťahuje. „Pri tejto legislatíve nejde o žiadne nové opatrenie, ide iba o rozšírenie už existujúceho zákazu na ďalšie sviatky. Nevidím preto dôvod na obavy, keďže doteraz sme sa v praxi nestretli s problémami pri aplikácii tohto ustanovenia,“ uzatvára minister Richter. Dodáva, že informácia o tom, či predmetom podnikania je maloobchodný predaj, pohostinská činnosť, služba a pod., musí byť zapísaná v živnostenskom oprávnení.

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.