Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Materské a rodičovský príspevok sa zvyšujú

BRATISLAVA 1. mája –

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pokračuje aj naďalej v podpore rodín, ako to vyplýva z Programového vyhlásenia vlády na roky 2016-2020. Rodičia malých detí sa dočkali ďalších dvoch pozitívnych zmien. Zvyšuje sa materské aj rodičovský príspevok.

Od 1.mája sa zvyšuje percentuálna sadzba materského zo súčasných 70 % denného vymeriavacieho základu na 75 %. Materské, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, tak môže dosiahnuť takmer 100 % čistej mzdy, ktorú mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku. „Vláda v programovom vyhlásení na roky 2016 až 2020 vyjadrila svoj zámer zvýšiť materské. Sľub plníme. Zvýšením materského sa zaradíme medzi členské krajiny Európskej únie s najvyššou sadzbou materského,“ konštatuje minister Ján Richter. Maximálna mesačná suma materského sa zvýši až na 1 350 eur pri 31-dňovom mesiaci oproti pôvodnej sume, ktorá bola vo výške 1 260 eur. Priemerná mesačná suma materského bude 518,8 eura, čo je nárast o 34,60 eura.

Do platnosti vstupuje aj novela zákona o rodičovskom príspevku, podľa ktorej sa suma tejto dávky zvyšuje zo súčasných 203,20 eura na 213,20 eura. „Súhlasím, že je veľký skok medzi rodičovským príspevkom a materským. Preto moja osobná vízia je, aby sme v priebehu tohto volebného obdobia minimálne ešte raz riešili otázku rodičovského príspevku. Ideálne by bolo aj dvakrát, okrem terajšieho navýšenia o 10 eur. Vždy to záleží od možností, ktoré štátny rozpočet dovoľuje. Zvýšenie by však plus-mínus mohlo byť aspoň také, aké je od 1. mája tohto roka. Tieto legislatívne zmeny robíme najmä pre ďalšie zvýšenie podpory rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa vykonávali zárobkovú činnosť. Tým im chceme uľahčiť rozhodovanie pre založenie rodiny, a s tým súvisiace prerušenie kariéry, resp. zárobkovej činnosti,“ zdôrazňuje minister Ján Richter.

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.