Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Bojujeme proti chudobe

BRATISLAVA 17. októbra –

Chudoba je jedným z najrozšírenejších sociálnych problémov na celom svete, vyspelé európske krajiny nevynímajúc. Preto sa pred takmer štvrťstoročím Organizácia spojených národov rozhodla venovať jeden deň v roku práve tomuto negatívnemu celospoločenskému javu. Výber padol na 17. október, ktorý sa stal Medzinárodným dňom boja proti chudobe.

Podľa Štatistického úradu ohrozuje chudoba na Slovensku najmenej ľudí od roku 2010. Nemalou mierou k tomuto pozitívnemu vývoju prispelo i Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré sa do boja proti chudobe systematicky zapája a pomáha zlepšovať životnú úroveň ľudí. Výraznejšie zvyšovanie minimálnej mzdy v posledných rokoch zabezpečilo, že sa jednotlivec postupne dostal nad hranicu rizika chudoby vypočítanú európskym štatistickým úradom. „Pri budúcoročnej výške 435 eur sa od tejto hranice vzdiali približne o 27 eur. Rodina s dvomi deťmi, kde obaja rodičia pracujú za minimálnu mzdu, sa za hranicu dostane o približne 110 eur. Sme naďalej pripravení zvyšovať najnižšiu mzdu, aby sa ľuďom naozaj oplatilo pracovať a mali lepšiu životnú úroveň,” hovorí minister práce Ján Richter.

Významnú úlohu v boji proti chudobe zohráva politika zamestnanosti. Ministerstvo naďalej pokračuje v projektoch na podporu zamestnávania znevýhodnených skupín. V menej rozvinutých okresoch, kde zápasia s dlhodobou nezamestnanosťou a nedostatočnou kvalifikáciou, podporí aj vznik sociálnych podnikov. „Našou ambíciou je predovšetkým napomôcť tým nezamestnaným, ktorí sú ochotní obnoviť si pracovné návyky. Pracovať budú v blízkosti svojho bydliska a po nadobudnutí nových pracovných skúseností by mali uspieť na otvorenom trhu práce,“ opisuje minister. Pre úspešnejšiu prácu s nezamestnanými posilnia zároveň úrady práce individuálne poradenstvo. Osobnostná bilancia odhalí, aké má uchádzač o zamestnanie schopnosti a danosti a čo mu naopak chýba, aby sa mohol na pracovnom trhu uplatniť. „Pomôže aj vytváranie tréningových či vzdelávacích stredísk pri odborných školách s úzkou spoluprácou so zamestnávateľmi. To zabezpečí rekvalifikáciu nezamestnaných presne podľa reálnych potrieb pracovného trhu,“ dodáva. Príjem z práce je základným prvkom pri vymaňovaní sa z chudoby.

Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že prispeje aj k zlepšeniu životnej situácie dôchodcov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už pripravilo prvé zmeny, ktoré im zvýšia rozpočty. „Úpravou valorizačného mechanizmu sme dosiahli, že v budúcom roku sa starobné penzie zvýšia o 8,2 eura a nie 1,3 eura ako to malo byť pôvodne,“ vysvetľuje Richter. Dodáva, že dôchodcovia s penziami do 529,80 eura si prilepšia aj na Vianoce. „Maximálny vianočný dôchodok s príplatkom bude už tretí rok po sebe 100 eur. Dostanú ho tí, ktorých penzia nepresahuje životné minimum, čo je 198,1 eura. Tie najnižšie príjmové skupiny dôchodcov si minimálne pred sviatkami takéto navýšenie zaslúžia,“ približuje.

Okrem toho spustilo ministerstvo v tomto roku vďaka Fondu európskej pomoci pre najodkázanejších aj distribúciu potravín či základných hygienických potrieb. Prvé potravinové balíčky dostalo viac ako 49 tisíc ľudí v hmotnej núdzi alebo v nepriaznivej životnej situácii.

Znižovanie chudoby a sociálneho vylúčenia patrí k dlhodobým prioritám verejných politík na Slovensku. Táto agenda je prítomná v právnych predpisoch i koncepčných a strategických dokumentoch Slovenskej republiky. Najaktuálnejšou je stratégia Európa 2020, ktorá zaraďuje boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu medzi hlavné ciele Európskej únie. Slovenská republika sa prihlásila k spoločnému úsiliu do roku 2020 znížiť počet osôb ohrozených rizikom chudoby a sociálneho vylúčenia o 170 000. Národná rámcová stratégia podpory sociálneho začlenenia a boja proti chudobe vychádza z národného cieľa v oblasti boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu a prináša prehľad východísk, priorít a politík sociálneho začleňovania, mechanizmy monitorovania vývoja v danej oblasti a formuluje princípy a formy spolupráce s kľúčovými aktérmi.

tlačový odbor
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.