Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. mája 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVaR SR: Dnes oslavujú všetky rodiny na svete

BRATISLAVA 15. mája – Ľudia na celom svete si dnes pripomínajú Medzinárodný deň rodiny, ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov v septembri 1993. Rodina je základným stavebným kameňom našej spoločnosti a jej význam je nenahraditeľný. Témou na tento rok je „zabezpečenie rovnováhy medzi prácou a rodinou“.
V posledných dekádach rôzne demografické a sociálnoekonomické tendencie spôsobili zásadné zmeny v pracovnom a rodinnom živote. Demografické trendy smerom k menším domácnostiam, rastúca pracovná účasť žien, ako aj rýchla urbanizácia a väčšia mobilita v hľadaní lepších pracovných príležitostí, spôsobili oslabenie tradičných rodinných sietí, ktoré ponúkajú starostlivosť o mladších rodinných príslušníkov. Z dôvodu dochádzania za prácou majú zamestnaní rodičia menej príležitostí tráviť čas so svojimi deťmi, či plniť si ďalšie dôležité rodinné povinnosti. Celosvetovo je na trhu práce 52 % žien, ktoré sú zamestnané skôr, ako ich deti dosiahnu tretí rok života.
Zosúlaďovaniu pracovného a rodinného života postupne prispôsobovala svoje paragrafy aj naša hlavná pracovná norma – Zákonník práce. Zaviedli sme flexibilné formy práce ako pružný pracovný čas, domácu prácu a teleprácu, pracovný pomer na kratší pracovný čas a ako posledný inštitút delené pracovné miesto. Ministerstvo práce výrazne prispelo aj do rodinného rozpočtu mladých rodín, keď mnohými legislatívnymi úpravami posilnilo pozíciu matky na trhu práce a umožnilo poberanie rôznych štátnych príspevkov rodičom aj popri zamestnaní.
Rodičom vychádzajú v ústrety aj tí zamestnávatelia, ktorí uplatňujú zásady prorodinnej politiky, napríklad rôznymi príspevkami pri narodení dieťaťa, detskými škôlkami, pracovným časom upraveným podľa školského rozvrhu hodín bez straty na mzde a podobne.
Cieľom ministerstva práce bude aj naďalej dôsledne uplatňovať základné zásady Zákona o rodine, podľa ktorého je manželstvo jedinečný zväzok medzi mužom a ženou. Budeme postupne napĺňať programové vyhlásenie vlády tak, aby bola rodinná politika centrom záujmu sociálnej politiky štátu. Budeme podporovať ochranu maloletých, aby sa v čo najširšom meradle uplatňovala zásada, podľa ktorej má každé dieťa od narodenia vyrastať v prirodzenom rodinnom prostredí.

Mgr. Barbora Petrová
tlačový odbor
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx;bl

K téme

Poslanci schválili novelu Zákonníka práce. Posunie fungovanie odborov na úroveň 21. storočia Ako kompenzáciu vysokej inflácie vláda zvyšuje stravné a cestovné náhrady

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.