Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. septembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Zohor na Záhorí sa mení vďaka eurofondom

BRATISLAVA 26. septembra (SITA) –

Kedysi rybárska osada, neskôr pýcha Záhorákov vďaka vychýrenej chutnej cibuli. Aj to je Zohor, obec, ktorá získala v rámci Operačného programu Bratislavský kraj doteraz tri projekty z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na svoju revitalizáciu. Vďaka eurofondom má obec napríklad nové cesty a odvodňovacie kanály. „Predtým sa stavalo tak, že všetko vyasfaltovali a voda nemala kade tiecť. Vravel som im, že to nie je dobré, ale nik ma nepočúval. Teraz je to už v poriadku,“ hovorí tamojší rodák, 94-ročný Vendelín Fumač. Ďalším projektom z európskych fondov je centrum prepojené s Obecným úradom a kostolom, zasväteným patrónke poľnohospodárov – sv. Margite Antiochijskej. Na výstavbu multifunkčného školského ihriska získala obec prostriedky z Operačného programu Bratislavský kraj. „U nás na vidieku sú deti zvyknuté športovať, to nie je ako v meste. Vďaka tomu máme dobré výsledky v atletike a veľmi populárne sú loptové hry. V škole máme ihrisko aj telocvičňu, ale multifunkčné ihrisko v rámci športového areálu tu naozaj chýbalo a to nielen kvôli deťom, ale aj dospelým,“ vysvetľuje zástupkyňa riaditeľky základnej školy Jana Koporcová. V druhej časti revitalizácie obce nasledovala výstavba detského ihriska na námestí Mládeže, v blízkosti obecných bytoviek, kde žije veľa mladých rodín. Obecný úrad sa presťahoval do budovy bývalej školy. Tú obec prestavala z vlastných zdrojov, aby plnila potreby občanov. Teraz v nej sídli aj Obecná polícia, ktorá tam doteraz nebola, a tak vzniklo moderné stredisko prvého kontaktu s občanmi, kde nájdu ľudia obecnú agendu na jednom mieste. Starostka obce Eva Michalinová je z novej podoby Zohora nadšená: „Vďaka projektom z Operačného programu Bratislavského kraja môžem hovoriť doslova o prerode dediny.“ Na projekty z Operačného programu Bratislavského kraja nadväzuje obec aj ďalšou výstavbou. Kde nezískala európske prostriedky, investuje vlastné, napríklad na dobudovanie chodníkov. Z bývalej budovy obecného úradu je teraz stacionár pre seniorov, kde majú k dispozícii aj lekára. Okrem toho Zohor získal eurofondy aj na výstavbu kanalizácie z Operačného programu životné prostredie.

Zuzana Gulová
hovorkyňa MPRV SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.