Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júna 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Zasadnutie Rady ministrov AGRIFISH

LUXEMBURG 13. júna –

Rada ministrov pre poľnohospodárstvo a rybolov (AGRIFISH) na svojom zasadnutí v Luxemburgu rokovala o ekologickom poľnohospodárstve, situácii na poľnohospodárskych trhoch a v sektore cukru, uzatvorení obchodnej dohodu s MERCOSUR-om a iniciatíve na zvýšenie pestovania sóje.

Rada ministrov AGRIFISH rozhodla na svojom rokovaní dňa 12.6.2017 o pokračovaní prác na spise o ekologickej poľnohospodárskej výrobe. Napriek výhradám viacerých ministrov (vrátane SK) kvalifikovaná väčšina podporila predsedníctvo v snahe získať mandát a dosiahnuť dohodu na texte na trialógu ešte počas MT PRES. Komisii sa tak podarilo zvrátiť výsledok z posledného rokovania Osobitného výboru pre poľnohospodárstvo (SCA), kedy predsedníctvo (PRES) nezískalo mandát na pokračovanie rokovaní s EP a Komisiou.

V diskusii o situácii na poľnohospodárskych trhoch vyjadrili delegácie spokojnosť s prijatými opatreniami, ktorými sa podarilo stabilizovať krízu vo viacerých sektoroch. PL, CZ, EL, SK, NL a HR upozornili na potrebu dôsledného monitorovania situácie v sektore cukru v súvislosti s ukončením systému kvót. Komisár prisľúbil monitorovanie tohto citlivého sektora a upozornil aj na potrebu riešenia uvoľnenia zásob sušeného odstredeného mlieka. V tejto súvislosti Komisia pravdepodobne pristúpi k pozastaveniu intervenčných opatrení v tomto sektore.

V rámci bodov AOB ministri požiadali Komisiu o dôsledné informovanie o pripravovanej pozícii EÚ na nadchádzajúce rokovania s WTO, závery konferencie by nemali viesť k narušeniu modrého a zeleného koša vo vzťahu k poľnohospodárstvu. 11 ministrov (vrátane SK) požiadalo o lepšie vyváženie ponuky a zohľadnenie citlivosti niektorých sektorov pri uzatváraní obchodnej dohody s MERCOSUR-om.

Iniciatívu DE a HU týkajúcu sa zvýšenia pestovania sóje podporilo 11 ČŠ (aj SK), niektoré požiadali o rozšírenie rozsahu vyhlásenia aj o ostatné strukoviny. Vyhlásenie budú môcť ministri podpísať na zasadnutí Rady ministrov AGRIFISH v júli. Komisár v tejto súvislosti upozornila na možné podpory pestovania bielkovinových plodín a prisľúbil vytvorenie platformy na diskusiu o možnej stratégii EÚ v tejto oblasti.

V ďalších bodoch ministri ocenili aktivity predsedníctva vo veterinárnom a fytosanitárnom sektore, PRES poinformovalo o pokroku dosiahnutom pri návrhu nariadenia o veterinárnych liekoch, kde sa ako prioritné pri ukončení negociácií javia okruhy predpisovania veterinárnych liekov vrátane ich internetového predaja a otázky antimikrobiálnej rezistencie. Delegácie aj Komisia vyjadrili presvedčenie, že EE PRES sa podarí dosiahnuť dohodu na úrovni Rady, nakoľko diskusie prebiehajú už takmer 3 roky.

Na záver Komisia informovala o výsledkoch auditu vykonaného v Brazílii v súvislosti so škandálom vývozu mäsa, ktoré nespĺňalo požiadavky potravinovej bezpečnosti. Výsledky sú horšie ako sa očakávalo a Komisia navrhla opatrenia, ktoré je potrebné prijať v záujme ochrany európskeho spotrebiteľa. Delegácie tieto opatrenia podporili.

Michal Feik

Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.