Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Výrobky z ovčieho a kozieho mlieka sú bezpečné

BRATISLAVA 22. júna –

Chov oviec a kôz vo voľnej prírode podlieha prísnemu zdravotnému dohľadu. Doteraz bolo vyšetrených 370 vzoriek mlieka. Ani v jednom prípade sa nepotvrdila prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy. Mlieko, bryndza, ovčie a kozie syry, ale aj žinčica sú úplne bezpečné.
Začiatkom júna boli medializované prípady lokálnej epidémie kliešťovej encefalitídy v Košiciach a v Banskej Bystrici. Ako možný zdroj nákazy bola uvádzaná konzumácia ovčieho syra zo salaša. Ani v jednom prípade sa prítomnosť vírusu v ovčom alebo kozom mlieku nepotvrdila.
Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR sa dlhodobo zaoberá otázkou hrozby zvyšovania populácie kliešťov vo voľnej prírode, spôsobu chovu oviec a kôz vo voľnej prírode a možnosti ich nakazenia. V roku 2014 sa zaviedli diagnostické postupy vírusu. V prípade akéhokoľvek podozrenia nákazy prebieha okamžité vyšetrovanie zvierat a mlieka. Z tohto dôvodu bolo hlavnými veterinárnym lekárom niekoľkokrát vydané núdzové opatrenia a takisto príslušnou RVPS opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy u zvierat a ohrozenia ľudí z konzumácie ovčích a kozích výrobkov.
V roku 2015 bolo vyšetrených 184 bazénových vzoriek surového ovčieho a kozieho mlieka a v roku 2016 do prípadu v Košiciach 55 vzoriek. Hlavný veterinárny lekár SR nariadil dňa 2.6. 2016 mimoriadne núdzové opatrenia. K 17.06. 2016 v rámci mimoriadneho núdzového opatrenia bolo vyšetrených 370 vzoriek mlieka. Vyšetrenia zvierat a mlieka ani v jednom prípade nepotvrdili prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy.
„Testy odobratých vzoriek ovčieho a kozieho mlieka potvrdili, že ide o bezpečné a zdravé výrobky,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. „Chov oviec a kôz na Slovensku podlieha prísnemu zdravotnému dohľadu.“ Podľa ministerky chov oviec a kôz prispieva k propagácii slovenského poľnohospodárstva, budovaniu vzťahu k slovenským výrobkom i krajine. Sú tiež dôležitým prvkom pri zvyšovaní podielu našich domácich, kvalitných, zdravých a čerstvých výrobkov na trhu.“

Ing. Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.