Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júna 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Výnimky na bioprodukty sú neprijateľné

LUXEMBURG 12. júna –

Agrorezort: Výnimky na bioprodukty sú neprijateľné

Na úrovni EÚ prebieha diskusia o návrhu nariadenia o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktovHrozí, že v bioprodukcii sa zlegálnia doteraz nepovolené látkySlovenská republika nesúhlasí so zmenou kritérií na bioproduktyNesmieme zničiť dôveru spotrebiteľov v bioprodukty, uviedla ministerka Gabriela Matečná na dnešnom rokovaní Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov. Slovensko nesúhlasí s návrhom nového nariadenia EÚ o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov. Hrozí totiž, že by sa zlegálnil výskyt nepovolených látok v bioprodukcii.

Podľa slovenskej ministerky Gabriely Matečnej sa návrh nariadenia čoraz viac odkláňa od podstaty a princípov ekologickej poľnohospodárskej výroby v Únii. „Z návrhu sa postupne vytráca pôvodný cieľ, ktorým bola harmonizácia pravidiel v rámci Únie. Princíp EÚ o voľnom pohybe tovaru je realizovateľný len v prípade, ak všetky produkty spĺňajú rovnaké kritériá,“ vyhlásila Matečná. „Pokiaľ by bolo nariadenie prijaté v navrhovanom znení, hrozí, že vzniknú rôzne kategórie krajín. Niekde sa povolí prítomnosť doteraz nepovolených látok, kým inde budú zakázané. Tovar však bude musieť byť akceptovaný naprieč všetkými. To je pre nás neprijateľné.“

Matečná sa obáva, že výnimky z pravidiel budú spôsobovať nerovnováhu na trhu a niektoré subjekty budú hospodáriť s konkurenčnou výhodou oproti ostatným. „Nehovoriac o tom, že zničíme dôveru spotrebiteľov,“ vysvetlila Matečná. Podľa stanoviska Slovenskej republiky sa novým nariadením úplne znemožní vystopovateľnosť bioproduktov a ich zložiek. V bežnej praxi to vyvolá sťažnosti, nezhody a chaos pri analýze rizík, úradných kontrolách a posudzovaní výsledkov laboratórnych rozborov.

V súčasnosti potraviny označené ako BIO musia spĺňať prísne kritériá. Pri ich výrobe sa používajú produkty z ekologického poľnohospodárstva, v ktorom nie je dovolené využívať pesticídy, umelé hnojivá či geneticky modifikované organizmy (GMO). Zvieratá sa kŕmia prirodzenou potravou bez stimulátorov rastu a hormónov. Pri ich spracovaní sa nepoužívajú umelé farbivá, aromatické a konzervačné látky, dochucovadlá a ďalšie cudzorodé prídavné látky.

Európska komisia už v roku 2014 predstavila nový návrh o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov. Cieľom pôvodne malo byť odstránenie prekážok pri udržateľnom rozvoji ekologickej poľnohospodárskej výroby v EÚ, zabezpečenie garancie férovej súťaže pre ekologických prevádzkovateľov, predchádzanie podvodom a neférovým praktikám, zvýšenie dôvery spotrebiteľov v biokvalitu a zjednodušenie a nárast ekologickej produkcie a nárast zamestnanosti.

Napriek výhradám mnohých členských štátov EÚ, vrátane Slovenskej republiky, budú rokovania o novom znení nariadenia pokračovať.

Michal Feik

Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.