Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: V poľovníckej sezóne 2017/2018 bude možné uloviť 76 vlkov

BRATISLAVA 25. októbra –

– Ročná kvóta lovu vlka dravého v sezóne 2017/2018 v SR je 76 jedincov

– MPRV SR zakázalo spoločné poľovačky, vlk sa bude môcť loviť len individuálne

– S výškou kvóty súhlasili aj ochranárske organizácie Lesoochranárske zoskupenie VLK a Slovak Wildlife Society

V poľovníckej sezóne 2017/2018 bude možné uloviť na území SR 76 vlkov dravých. Zhodla sa tom „Pracovná skupina pre určenie kvóty lovu vlka dravého a stanovenie podmienok lovu,“ ktorej členmi sú aj ochranárske organizácie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) zároveň zakázalo spoločné poľovačky na vlky.

Na kvóte 76 jedincov sa zhodli všetci členovia skupiny – Ministerstvo životného prostredia SR, MPRV SR, Ministerstvo obrany SR, Štátna ochrana prírody, Štátna veterinárna a potravinová správa, Lesy SR, Národné lesnícke centrum, Slovenská poľovnícka komora, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Lesy SR štátny podnik, zástupcovia štátnej správy i ochranárske organizácie Lesoochranárske zoskupenie VLK a Slovak Wildlife Society. Vlka dravého bude možné loviť v čase od 1. 11. 2017 do 15. 1. 2018. Ročná kvóta podľa územnej pôsobnosti príslušného okresného úradu v sídle kraja je: Prešov 25, Banská Bystrica 20, Žilina 20, Košice 10, Trenčín 1. Ak dôjde k naplneniu ročnej kvóty určenej pre danú poľovnú oblasť, príslušný okresný úrad bezodkladne lov zastaví.

Loviť vlka dravého môžu len držitelia poľovných lístkov na základe platných povolení na lov zveri. V jednom poľovnom revíri možno uloviť najviac dva jedince, s výnimkou poľovných revírov väčších ako 10 000 ha. Po ulovení vlka dravého musí poľovník bezodkladne pred manipuláciou založiť značku na označenie raticovej zveri a veľkej šelmy a do povolenia na lov zveri zaznamenať dátum, čas ulovenia zveri a číslo založenej značky. Na miesto ulovenia musí bezodkladne zavolať zástupcu Štátnej ochrany prírody a okresného úradu na obhliadku a odber genetického materiálu. V prípade nájdenia uhynutého alebo inak usmrteného jedinca vlka dravého musí poľovník bezodkladne oznámiť nález poľovníckemu hospodárovi.

Informáciu o počte ulovených vlkov bude MPRV SR priebežne v týždňových intervaloch zverejňovať na svojej webstránke. Zverejní aj mapu s vyznačenými územiami, na ktorých je lov vlka dravého zakázaný. V minulej sezóne 2016/2017 bola kvóta stanovená na úrovni 70 jedincov, pričom skutočne ulovených bolo 48 vlkov.

Zuzana Peiger Ačjaková

Kancelária ministra MPRV SR

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.