Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: ŠVPS vykonala už viac ako 300 kontrol na prítomnosť fipronilu

BRATISLAVA 28. septembra –

ŠVPS vykonala už viac ako 300 kontrol na prítomnosť fipronilu

Kontroly v maloobchode, distribúcii, pečivárňach, pekárňach, cukrárskych výrobách, cestovinárňach a výrobniach majonézViaceré nálezy, najväčší sušená vaječná zmes v pečivárni z Prešova z poľských vajecVšetky kontroly na výskyt fipronilu na slovenských farmách s chovom nosníc boli negatívneŠtátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) patriaca pod agrorezort vykonala od začiatku augusta už viac ako 300 kontrol na prítomnosť fipronilu vo vajciach, spracovaných vajciach i potravinárskych výrobkoch. Fipronil bol objavený u distribútora v Bratislave, vo Vrbovom, v luxusných hoteloch v Bratislave a v pečivárňach v Prešove.

„Kauza fipronilu v holandských vajciach zasiahla takmer všetky členské štáty EÚ. Jej závažnosť podčiarkuje aj mimoriadne zasadnutie ministrov poľnohospodárstva, ktoré zorganizovala Európska komisia tento utorok. Aj napriek tomu, že od nahlásenia do Rýchleho systému varovania pre potraviny uplynuli už takmer dva mesiace, v krajinách EÚ sa stále objavujú produkty zo spracovaných holandských vajec obsahujúcich fipronil,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

ŠVPS vykonala na Slovensku už viac ako 300 kontrol na mieste od fariem, cez maloobchod, distribučné sklady, pečivárne, pekárne, cukrárske výroby, cestovinárne, či výrobne majonéz. Fipronilové vajcia zachytila vo veľkosklade vo Vrbovom, takmer 700 kg vaječnej melanže v luxusných bratislavských hoteloch, 2,7 tony lúpaných vajec, 70 kg tekutých žĺtkov a 150 kg vaječnej melanže vo veľkosklade v Bratislave a 1,8 tony sušenej vaječnej zmesi v pečivárni v Prešove. Všetky výrobky boli už stiahnuté a zlikvidované. „Pri kontrolách sa zameriavame na produkty z Poľska, Česka a tie, ktoré k nám smerujú z Holandska, Belgicka, Nemecka a Rakúska,“ uviedol Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ ŠVPS.

„Vzhľadom na to, že sa v rôznych krajinách sa objavujú ďalšie a ďalšie nálezy a vajcia sú jednou zo základných surovín pri výrobe jedál, v kontrolách pokračujeme. Vyzývam preto spotrebiteľov, distribútorov, spracovateľov aj gastro zariadenia, aby boli aj naďalej pri nákupe, objednávaní aj výbere dodávateľov opatrní. Na Slovensku máme všetky chovy skontrolované a bez výskytu fipronilu. Vzhľadom na to, že všetci majú dostatok informácií, pri kontrolách a udeľovaní pokút budeme prísni a budeme to považovať za vážne ohrozenie slovenského spotrebiteľa,“ dodala ministerka Gabriela Matečná.

Zuzana Peiger Ačjaková

Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.