Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Stúpa starostlivosť o lesné porasty aj výmera lesných pozemkov

BRATISLAVA 12. januára –

Lepšia starostlivosť o mladé stromčeky, zvýšenie výmery lesných pozemkov, ale aj nárast kalamitnej ťažby, o tom hovorí Zelená správa o lesnom hospodárstve v SR za rok 2015.

Slovenské lesy plnia produkčnú, ale najmä verejnoprospešnú funkciu. Podľa kategórie lesa sa na našom území nachádzajú hospodárske lesy (71,9 %), ochranné lesy(17,2 %) a lesy osobitného určenia (10,9 %). Pozitívne je, že od roku 2010 narastá rozsah starostlivosti o mladé lesné porasty, čo bude mať priaznivý vplyv na ich ďalší vývoj. O 30 % sa zvýšila ochrana proti burine a ochrana proti zveri sa oproti roku 2014 zvýšila o 35 %. Výmera lesných pozemkov sa nepretržite zvyšuje. V roku 2015 dosiahla 2 014 731 ha. Zvyšuje sa aj výmera porastovej pôdy (pôda určená na pestovanie lesných drevín), ktorá dosiahla 1 942 567 ha. Lesnatosť (percentuálny podiel výmery lesných pozemkov z celkovej výmery Slovenska) bola v roku 2015 viac ako 41 %.

„Nesmierne oceňujem prácu všetkých lesníkov, ktorí sa každoročne s láskou k prírode starajú o pľúca našej krajiny a snažia sa v nich hospodáriť tak, aby sa zachovala ich biologická diverzita, odolnosť, produkčná a obnovná schopnosť, životnosť a schopnosť plniť všetky funkcie lesa,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Stúpajúci trend má vývoj zásoby dreva celkom, ako aj na hektár porastovej pôdy. V roku 2015 dosiahla celková zásoba 478,12 mil. m3 hrubiny bez kôry a priemerná zásoba dreva na hektár porastovej pôdy bola 247 m3 hrubiny bez kôry. Zvyšovanie objemu zásob dreva predstavuje aj zvyšovanie potenciálu obnovnej ťažby dreva v súčasnosti, ako aj v najbližších desaťročiach. Predaj dreva je stále najvýznamnejším zdrojom tržieb a výnosov v lesnom hospodárstve. V roku 2015 dosiahol 416,1 mil. EUR, čo predstavuje 84,7 % z celkových tržieb a výnosov v lesnom hospodárstve.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyjadruje znepokojenie nad vysokým objemom náhodnej (kalamitnej) ťažby v roku 2015, a to až 5,21 mil. m3, čo predstavuje 57 % z celkovej ťažby dreva. Súvisí to však najmä s odstraňovaním následkov kalamity spôsobenej víchricou Žofia zo 14. a 15. mája 2014. O rok na to potrápili abiotické faktory ako vietor či sucho najmä okresy Rimavská Sobota, Poprad, Liptovský Mikuláš, Revúca a Rožňava. Podiel náhodných (kalamitných) ťažieb z celkového objemu realizovaných ťažieb dreva sa od roku 1990 pohybuje v rozpätí od 42 % do 65 % (od 1,8 mil. m3 do 6,5 mil. m3 ročne).

Významný negatívny vplyv na zdravotný stav lesov má naďalej podkôrny a drevokazný hmyz, predovšetkým lykožrút smrekový. Vplyvom týchto činiteľov už od roku 2010 klesá zásoba ihličnatého dreva, najmä smreku. V snahe o zalesnenie územia najviac postihnutého veternou a podkôrnikovou kalamitou vysadil vlani LESY Slovenskej republiky, štátny podnik až 15 miliónov malých stromčekov. Zalesňovanie sa koncentrovalo najmä na oblasť Nízkych Tatier, Slovenského Rudohoria, Kysúc a na obnovu borovicových a topoľových lesov na západnom Slovensku.

LESY Slovenskej republiky, štátny podnik patrí do rezortu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, SR, je najväčším správcom lesného majetku na Slovensku, ktorý zamestnáva 3500 ľudí. Obhospodaruje približne 900 tisíc hektárov lesných pozemkov, čo je takmer 45 % lesného pôdneho fondu Slovenska. Všetky lesy v správe podniku sú obhospodarované trvalo udržateľným spôsobom a certifikované podľa celosvetového Programu pre vzájomné uznávanie lesných certifikačných schém (PEFC).

Kompletné znenie Správy o lesnom hospodárstve za rok 2015 je možné stiahnuť tu:
http://www.mpsr.sk/sk/index.php?navID=123&id=10995

Zuzana Peiger Ačjaková
Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.