Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. januára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Stanovisko k údajom Inštitútu environmentálnej politiky

BRATISLAVA 16. januára –

Národné lesnícke centrum: Stanovisko k publikovaným údajom Inštitútu environmentálnej politiky

Výmera lesov sa za posledných 10 rokov zvýšila o 0,46%, výmera porastovej pôdy vzrástla o 0,62%
Zo satelitných snímok nie je možné identifikovať už zalesnené mladé lesné porasty
Analýza Inštitútu environmentálnej politiky pracuje s nedostatočnými údajmi
Použité dáta nereflektujú nárast rozlohy lesov vo veku do 10 rokov až o 50 000 ha

Národné lesnícke centrum (NLC) reaguje na publikované údaje Inštitútu environmentálnej politiky o úbytku lesov na Slovensku. Podľa autorov štúdie Jána Drába a Martina Haluša stratilo Slovensko na základe satelitných záberov medzi rokmi 2001 až 2014 skoro 6 % lesného porastu. Autori však dospeli k nesprávnym záverom na základe použitia nedostatočných informácií. Pri práci na štúdii, žiaľ, neoslovili NLC o pomoc s presnými dátami.

„Zo satelitných snímok, ktoré použili autori štúdie, nie je možné identifikovať už zalesnené mladé lesné porasty v 1. vekovom stupni (stromy staré do 10 rokov), ktorých zastúpenie sa na Slovensku v súčasnosti zvyšuje. Práve výmery lesov starých do 10 rokov stúpli za posledných päť rokov o takmer 50 000 ha,“ vysvetlil generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra (NLC) Ľuboš Halvoň. V súčasnosti prevládajú staršie lesy s vekom nad 70 rokov (ôsmy a vyššie vekov stupne). Naopak podstatne nižšie zastúpenie majú mladšie lesy s vekom od 11 do 70 rokov, (2. až 7. vekový stupeň). Tento vývoj je prirodzeným pokračovaním vývoja stavu lesov pri ich nerovnomernom vekovom zložení, ktoré je navyše zosilnené aj vysokým rozsahom kalamitných ťažieb, najmä po roku 2004.

NLC má v informačnom systéme lesného hospodárstva k dispozícii presné údaje o všetkých lesných porastoch a o hospodárení v nich. Pri zisťovaní týchto údajov sa okrem podrobného pozemkového zisťovania používajú aj najmodernejšie technológie ako sú letecké snímky v kombinácii s leteckým laserovým skenovaním. Zdrojom údajov sú aj programy starostlivosti o lesy, lesná hospodárska evidencia ako i údaje Národnej inventarizácie a monitoringu lesov SR. Tieto údaje NLC každoročne publikuje a verejnosti dostupné na Forestportáli (https://gis.nlcsk.org/ibulh alebo http://www.forestportal.sk/lesne-hospodarstvo/informacie-o-lesoch/Pages/default.aspx

Zuzana Peiger Ačjaková
Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.