Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. novembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV SR: V regiónoch pribudnú ďalšie cyklotrasy

BRATISLAVA 27. novembra –

– V druhom kole bolo podporených 14 cyklistických projektov za 5,867 mil. eur

– Doteraz bolo v prvom a druhom kole podporených 43 projektov z celého Slovenska

– Celkovo pôjde z fondov EÚ na rozvoj cyklodopravy 81,8 mil. eur

V mestách a obciach na Slovensku pribudnú ďalšie nové cyklotrasy. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) vyhodnotilo v poradí už druhú sériu žiadostí o nenávratné finančné prostriedky z fondov EÚ. V druhom kole bolo podporených 14 projektov zameraných na rozvoj cyklistickej infraštruktúry.

„Chceme zdravšie a čistejšie mestá, preto podporujeme alternatívne riešenia dopravy. Skúsenosti z iných európskych miest hovoria jednoznačne v prospech cyklistickej dopravy. Bicykle neznečisťujú ovzdušie, nespôsobujú hluk a nevytvárajú zápchy. S bicyklom sa dá ľahko zaparkovať a pohybom prospievame aj nášmu zdraviu,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Ministerstvo v decembri 2016 spustilo cez Integrovaný regionálny operačný program (IROP) výzvu na zvyšovanie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy (predovšetkým cyklistickej dopravy) na celkovom počte prepravených osôb.

„Výzva s alokáciou 81,8 mil. eur je zameraná na obnovu a rekonštrukciu už existujúcich a budovanie nových cyklistických komunikácií, výstavbu doplnkovej cyklistickej infraštruktúry a tiež na propagáciu a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy vo verejnosti. Do druhého hodnotiaceho kola výzvy, ktoré bolo uzavreté v júni, bolo doručených 21 projektov v celkovom objeme 8,611 mil. eur. MPRV SR schválilo 14 projektov v celkovom objeme 5,867 mil. eur zo zdrojov EÚ,“ spresnil Marek Mitošinka, generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV SR. Doteraz bolo v troch kolách na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predložených 87 žiadostí za 37,724 milióna eur.

Do tretieho kola, ktorého uzávierka bola 21.9.2017, bolo predložených 31 projektov v hodnote 17,69 mil. eur. Aktuálne prebieha administratívne overovanie predložených žiadostí. Jednotlivé hodnotiace kolá výzvy prebiehajú v trojmesačnom cykle až do vyčerpania alokácie na jednotlivé regióny. Uzávierka štvrtého kola je 21. 12. 2017. K dispozícii je ešte 44,107 mil eur.

V rámci výzvy na cyklotrasy sú oprávnení predkladať projekty obce, samosprávne kraje, mimovládne organizácie a subjekty poskytujúce pravidelnú verejnú osobnú dopravu. Oprávnenými výdavkami sú rekonštrukcia, modernizácia a výstavba infraštruktúry pre nemotorovú dopravu, propagácia a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy vo verejnosti. Žiadať finančné prostriedky je možné aj na budovanie prvkov upokojovania dopravy ako napríklad pešie zóny, zdieľané priestory či napríklad vylúčenie individuálnej automobilovej dopravy z ulíc. Z výzvy je tiež možné podporiť zvyšovanie bezpečnosti zraniteľných účastníkov cestnej premávky ako je odstraňovanie úzkych miest v pešej doprave, odstraňovanie bariér pri prestupovaní.

Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.