Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. septembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV SR: V Bratislave sa rokovalo o posilnení postavenia farmára

BRATISLAVA 13. septembra –

Ministerka Gabriela Matečná privítala v hlavnom meste Slovenska svojich partnerov, ministrov poľnohospodárstva a rozvoja vidieka krajín Európskej únie. Na neformálnom zasadnutí Rady AGRIFISH diskutovali o posilnení postavenia poľnohospodára v potravinovom dodávateľskom reťazci.

V dôsledku globalizačných procesov na svetových a európskych trhoch v uplynulých rokoch nastali v potravinovom dodávateľskom reťazci výrazné štrukturálne zmeny a poľnohospodárski prvovýrobcovia sa postupne stali článkom potravinového dodávateľského reťazca s najnižšou vyjednávacou silou. Neporovnateľne vyššia miera globalizácie a integrácie v ostatných stupňoch reťazca vystavuje poľnohospodárov značným rizikám trhovej nestability a cenovej volatility.

„Je potrebné, aby sme prvovýrobcom a spracovateľom umožnili získať náležitý podiel na marži. Aby zákazníci mali prístup ku kvalitným potravinám v celej Európskej únii za prijateľné ceny. Len tak dokážeme udržať potravinovú sebestačnosť únie a naše poľnohospodárstvo a spracovateľský priemysel konkurencieschopný,“ povedala ministerka Gabriela Matečná. Proces tvorby cien potravinového dodávateľského reťazca je v súčasnosti značne netransparentný. Organizovanosť poľnohospodárskych výrobcov je na nízkej úrovni a obchodné vzťahy sú deformované uplatňovaním nekalých obchodných praktík. Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan vyjadril názor, že „pri práci na krátkodobých riešeniach krízy v poľnohospodárstve, by sme sa rozhodne mali venovať aj dlhodobým riešeniam, ktoré dokážu štruktúrovane zlepšiť situáciu poľnohospodárov.“

Na jednotnom celoeurópskom postupe proti uplatňovaniu nekalých obchodných praktík v potravinovom dodávateľskom reťazci sa zhodla väčšina členských krajín. „Poľnohospodári sa starajú o našu potravu a tým aj o naše zdravie. Je potrebné, aby mali na celom európskom trhu férové obchodné podmienky,“ zdôraznila G. Matečná.

Počas zasadnutia vystúpili aj predseda Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskeho parlamentu C. A. Siekierski, generálny tajomník COPA COGECA Pekka Juhana Pesonen, prezident COGECA Nils-Erik Tomas Magnusson, prezident CEJA Alan Jagoe a za Európsku komisiu generálny riaditeľ Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG AGRI) Jerzy Plewa.

Vladimír Machalík
hovorca MPRV SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.