Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. augusta 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV SR: Potravinoví inšpektori našli ďalšie potraviny so škodlivým fipronilom

BRATISLAVA 30. augusta –

V rámci cielenej kontroly potravín zameranej na slepačie vajcia, hydinové mäso a výrobky z vajec dodaných z iných členských krajín, našli slovenskí potravinoví inšpektori dva výrobky obsahujúce nadlimitné množstvo fipronilu.

„Po prepuknutí kauzy s holandskými vajcami obsahujúcimi pesticíd fipronil sme sa rozhodli zintenzívniť kontroly bezpečnosti potravín pochádzajúce z iných krajín. Aj vďaka aktívnemu prístupu našich potravinových inšpektorov sa nám podarilo objaviť výrobky obsahujúce nepovolené množstvo fipronilu objaviť a stiahnuť ich z trhu,“ vyhlásila Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„V rámci cielenej kontroly potravín zameranej na slepačie vajcia, hydinové mäso a výrobky z vajec dodaných z iných členských krajín, vykonali inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) v prevádzke Zeelandia s.r.o. Rozhanovce odber vzoriek potravín. Po analýze sme identifikovali dva produkty so zistenou prítomnosťou rezíduí pesticídu fipronil. Oba produkty boli pozastavené a stiahnuté z trhu,“ spresnil Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ ŠVPS.

V prvom prípade išlo o produkt „Vaječná melanž tekutá pasterizovaná“ DS 21.9.2017, šarža L 6183-0, krajina pôvodu Nemecko, dodávateľ: EIPRO-Vermarktung GmbH & KG, Postfach 1404, Lohne 49381, Nemecko. Vzorky boli analyzované v ŠVPÚ-VPÚ Bratislava, kde v dodaných vzorkách bola chemickou analýzou zistená prítomnosť rezíduí pesticídu fipronil v množstve 0,012 mg/kg.

V druhom prípade išlo o produkt „Vaječný žĺtok tekutý á 10kg“ DS 2.9.2017, šarža 6191-0, krajina pôvodu Nemecko, dodávateľ: EIPRO-Vermarktung GmbH & KG, Postfach 1404, Lohne 49381, Nemecko. Vzorka bola analyzovaná v ŠVPÚ-VPÚ Bratislava, kde v dodanej vzorke bola chemickou analýzou zistená prítomnosť rezíduí pesticídu fipronil v množstve 0,057 mg/kg.

„Vyzývam všetkých dodávateľov potravín, aby nehazardovali so zdravím našich obyvateľov a dôsledne preverovali zloženie a pôvod dovážaných potravín. Odporúčam, aby vsadili na overené produkty od overených dodávateľov, ideálne zo Slovenska, kde máme celý výrobný proces plne pod kontrolou od farmy až po obchod,“ vyhlásila Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Vyzvala slovenských spotrebiteľov, aby sa nielen v obchodoch, ale aj v reštauráciách a hoteloch pýtali na pôvod surovín.

Ako správne nakupovať vajcia sa spotrebitelia dozvedia priamo na webovom sídle ministerstva:http://www.mpsr.sk/index.php?navID=385&id=11358

Michal Feik, Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.