Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV SR: Matečná: Podporením miestnych akčných skupín vytvoríme v najmenej rozvinutých regiónoch stovky nových pracovných miest

BRATISLAVA 28. novembra –

– MPRV SR podporí 87 miestnych akčných skupín (MAS) takmer 150 miliónmi eur

– Stovky nových pracovných miest v najmenej rozvinutých okresoch Slovenska

– Územie MAS pokrýva takmer 2/3 územia SR a 1 744 obcí

Rozvoj a zlepšenie podmienok života na vidieku patrí medzi dlhodobé priority Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR). Agrorezort už vyhodnotil aj výzvu na získanie štatútu miestnej akčnej skupiny, 87 úspešných stratégií podporí takmer 150 miliónmi eur. Najmenej rozvinutým regiónom poskytne veľkú príležitosť na tvorbu stoviek nových pracovných miest.

„Rozvoj a zlepšenie podmienok života na vidieku je pre nás zásadný. Prostredníctvom alokovaných financií udeleným miestnym akčným skupinám podporíme v najmenej rozvinutých regiónoch tvorbu nových pracovných miest. Vzniknú možnosti podpory aj pre začínajúcich poľnohospodárov, malé poľnohospodárske podniky a spracovateľov poľnohospodárskych produktov v poľnohospodárstve, potravinárstve i lesníctve,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Agrorezort vyhlásil výzvu na udelenie štatútu miestnej akčnej skupiny na jar tohto roku. Pôdohospodárska platobná agentúra prijala 121 žiadostí, podmienky poskytnutia príspevku splnilo 87 verejno-súkromných partnerstiev, ktoré si rozdelia spolu 138 miliónov eur. Územie schválených miestnych akčných skupín pokrýva 30 000 km?, čo je takmer 60 % územia SR. Z 15 najmenej rozvinutých okresov Slovenska pokrýva územie schválených miestnych akčných skupín až 13. Projekty sa budú v rámci stratégie miestneho rozvoja realizovať celkovo v 1 744 obciach SR a pozitívne sa dotknú 2,3 milióna obyvateľov. Vďaka cielenej podpore do podnikateľských aktivít v rámci Programu rozvoja vidieka alebo Integrovaného regionálneho operačného programu MPRV SR predpokladá vytvorenie 2 000 pracovných miest. Najviac schválených stratégií bolo v Prešovskom kraji (18), Košickom (16) a najmenej v najrozvinutejšom regióne – Bratislavskom kraji (2). Schválené MAS plánujú podľa indikatívneho harmonogramu výziev vyhlásiť približne 600 výziev počas 4 až 5 rokov implementácie stratégií miestneho rozvoja.

MPRV SR nastavilo pre uchádzačov transparentné a objektívne kritériá, na základe ktorých bola posúdená kvalita stratégie. Výška finančnej alokácie pre jednotlivé stratégie závisela od štatistických ukazovateľov, tým hlavným bola miera nezamestnanosti v okrese. Medzi ďalšie ukazovatele patrila rozloha územia, počet obcí tvoriacich verejno-súkromné partnerstvo a počet obyvateľov v jeho území. Fungovanie MAS bude dôsledne monitorované. Ak svoju predloženú stratégiu nebude MAS napĺňať, financie jej môžu byť odobraté. Na druhej strane, ak bude MAS plniť výkonnostné míľniky, môže získať dodatočné finančné prostriedky. Žiadosti o schválenie stratégie miestneho rozvoja a udelenie štatútu MAS mohli verejno-súkromné partnerstvá podávať Pôdohospodárskej platobnej agentúre v máji a júni tohto roka.

Získaniu štatútu MAS predchádza vytvorenie verejno-súkromného partnerstva – obce, súkromného sektora (miestni podnikatelia) a občianskeho sektora (neziskové organizácie, občianske združenia). Tie si museli vypracovať analýzy územia, na ktorom operujú, z ktorých im vyplynuli potreby rozvoja. Na týchto základoch si stanovia potreby a ich hierarchiu a vytvoria stratégiu územia (5-ročné plány). Môže ísť o rôzne opatrenia od podpory mikropodnikov na rozbeh ich činnosti až po renovácie historických budov. Cieľom výzvy MAS je zvýšenie kvality života v danom území a posilnenie ekonomiky v regióne takzvaným prístupom zdola-nahor – samotné územia si zadefinujú, čo im najviac pomôže.

Zuzana Peiger Ačjaková

Odbor komunikácie a marketingu MPRV SR

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.