Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV SR : Agrorezort podporí tých, čo dbajú na verejnoprospešné a mimoprodukčné funkcie lesov

BRATISLAVA 9. októbra –

· Lesy plnia nielen produkčné, ale aj environmentálne a celospoločenské funkcie

· Motivácia pre obhospodarovateľov lesov, aby uplatňovali prírode blízke a trvalo udržateľné hospodárenie

· Celkovo budú k dispozícii 2 milióny eur, s priemernou sadzbou na hektár vo výške 5,56 eur

Agrorezort pripravil vyhlášku o poskytovaní podpory v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov. Jej cieľom je motivovať obhospodarovateľov lesov, aby uplatňovali prírode blízke a trvalo udržateľné hospodárenie. Uplatňovať sa má v takých lesoch, kde primárnym cieľom nie je zisk, ale plnenie verejnoprospešných a mimoprodukčných funkcií lesov.

„Lesy slúžia nielen ako zásobáreň dreva, ale plnia aj významné ochranné, environmentálne a celospoločenské funkcie. Verejnosť dosť často považuje tieto mimoprodukčné funkcie lesov za samozrejmosť, ktorá si nevyžaduje osobitné úsilie alebo pozornosť. Faktom ale je, že aj o tieto lesy sa treba starať a stojí to nemalé peniaze. Uvedomujeme si dôležitosť takýchto lesov a chceme podporiť tých, čo sa o na starajú. To bolo dôvodom, prečo sme pripravili sme vyhlášku o poskytovaní finančnej podpory v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov,“ vyhlásila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) Gabriela Matečná.

Cieľom vyhlášky je motivovať obhospodarovateľov lesov, aby hospodárili trvalo udržateľným spôsobom a uplatňovali prírode blízke hospodárenie, ktorých primárnym cieľom nie je zisk, ale plnenie verejnoprospešných a mimoprodukčných funkcií lesov. K dispozícii budú 2 milióny eur a podporu bude poskytovať Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Odmena pre obhospodarovateľa lesa zo strany štátu bude určená na poskytovanie netrhových úžitkov.

Ako sa bude podpora vyplácať, vysvetľuje Jaroslav Regec, generálny tajomník služobného úradu MPRV SR: „Podpora sa bude obhospodarovateľovi lesa poskytovať za trvalo udržateľné hospodárenie, ktoré vedie k požadovanej kvalite lesa a schopnosti plniť verejnú objednávku. V prípade lesov, v ktorých sa uplatňoval princíp prírode blízkeho hospodárenia, bude sadzba zvýšená na jeden hektár lesných pozemkov o polovicu.“

Žiadateľom o podporu môže byť osoba, ktorá je evidovaná ako obhospodarovateľ lesa v programe starostlivosti o lesy v čase predloženia žiadosti o podporu. Výška podpory bude vypočítaná ako súčet súčinov výmer obhospodarovaných lesných porastov v hektároch za príslušný hospodársky súbor lesných typov a sadzby za hospodársky súbor lesných typov. Uvedený súčin sa urobí osobitne pre porasty pestované prírode blízkym spôsobom. Priemerná sadzba na jeden hektár bude 5,56 EUR. MPRV SR odhaduje, že počet žiadostí o podporu by mohol dosiahnuť číslo 1150. Predpokladaný dátum vyplatenia podpory je 10. december 2017.

Michal Feik
odbor komunikácie MPRV SR

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.