Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. septembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Spotreba kozieho a ovčieho mlieka stúpa

BRATISLAVA 22. septembra –

Záujem spotrebiteľov o ovčie a kozie produkty sa zvyšuje. Konštatovala to Komoditná rada pre ovce a kozy MPRV SR, ktorej hlavnou témou bola aktuálna situácia v chove oviec a kôz ako aj samotná ich produkcia.
Na Slovensku sa v súčasnosti chová viac ako 372 tisíc oviec, pričom najviac sa ich chová v Banskobystrickom kraji. V chove kôz sa najlepšie darí taktiež v Banskobystrickom a Žilinskom kraji, pričom celkovo sa ich na Slovensku chová približne 36 tisíc. Spolu tvoria ovce a kozy podiel 27% v produkcii hospodárskych zviera.

Celková produkcia ovčieho mlieka v roku 2015 dosiahla hodnoty 11 718 ton, čo je druhou najvyššou produkciou ovčieho mlieka na Slovensku od vstupu do EÚ. Priemerná cena v roku 2015 dosiahla hodnotu 1,02 € bez DPH za liter, stala sa tak najvyššou predajnou cenou od vstupu Slovenska do EÚ. mierne stúpla aj odhadovaná spotreba ovčieho mlieka v roku 2015 na úroveň 1,91 kg na obyvateľa. Mierne vzrástla celková priemerná cena jatočných jahniat, v roku 2015 predstavovala sumu 2,53 € za kg živej hmotnosti bez DPH. „Najpozitívnejším prínosom v medziročnom porovnaní stavu chovu je fakt, že záujem spotrebiteľov o tieto výrobky sa zvyšuje, čo sa preukazuje najmä na zvýšení spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, ako aj mäsa. Pre podporu regionálnej ekonomiky a rozvoja je to významný prínos,“ vyjadril sa po zasadnutí Komoditnej rady Štefan Ryba, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva ministerstva.

Stretnutia Komoditnej rady pre ovce a kozy MPRV SR na pôde ministerstva sa zúčastnili aj zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory, Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Národného poľnohospodárskeho a potravinového centra ako aj priamo za chovateľov zástupcovia z Agrofarmy Červený Kameň či Bryndziarne a Syrárne zo Zvolenskej Slatiny.

Jana Gasperová
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Odbor komunikácie a marketingu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.