Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. januára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Slovensko obmedzilo používanie pesticídov už v minulosti

BRATISLAVA 16. januára –

Reakcia na stanovisko Greenpeace

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR reaguje na publikovanú štúdiu mimovládnej organizácie Greenpeace. Podľa štúdie predstavujú neonikotinoidy ešte väčšie riziko, ako sa doteraz predpokladalo.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka presadzuje čo najekologickejšie formy poľnohospodárstva a zasadzuje sa za používanie výlučne bezpečných prípravkov určených proti chorobám, škodcom a burine.

Slovenská republika výrazne obmedzila používanie neonikotinoidov už v rokoch 2010 – 2011, teda ešte pred ich obmedzením na úrovni EÚ v roku 2013 práve z dôvodu vyššej ochrany včiel. SR každú látku schvaľovanú na úrovni EÚ posudzuje zo všetkých oblastí (toxikológia, ekotoxikológia vrátane včiel, podzemné vody, povrchové vody, pôda, vzduch), k hodnoteniu za danú oblasť sa vyjadrujú národní experti.

Na Slovensku nikdy neboli na výnimku povolené účinné látky ktoré by boli vysoko rizikové a už vôbec nie zakázané. Povolené na výnimku sú prípravky so schválenými účinnými látkami, tieto prípravky sú bežne v EÚ autorizované a používané, autorizácia v SR pri týchto prípravkoch zatiaľ nie je z ekonomických dôvodov alebo z dôvodu prebiehajúceho autorizačného procesu. Niekoľko výnimiek bolo v SR udelených pre nízkorizikové látky určené aj do ekologického poľnohospodárstva. Tento princíp je uplatňovaný dlhodobo a logicky s ohľadom na ochranu zdravia ľudí a životného prostredia.

Podrobnejšie informácie

To, že riziko pri aplikácii neonikotinoidov nie je len pre rastliny, na ktoré sa látka aplikuje, ale aj na iné divo rastúce rastliny, bolo brané do úvahy už pri samotnom hodnotení účinných látok na báze neonikotinoidov, ako aj následne pri národných autorizáciách prípravkov na ochranu rastlín s obsahom neonikotinoidov. Pri schvaľovaní etikiet prípravkov boli uvedené národné opatrenia na minimalizáciu rizík. Z tohto pohľadu táto štúdia nepredstavuje nové poznatky vo vede, nakoľko uvedeným problémom sa už dlhodobo zaoberá aj SR a na tomto princípe sú autorizácie prípravkov posudzované.

Greenpeace vo svojich vyjadreniach uvádza, že čiastočný zákaz troch typov neonikotinoidov prijatý Európskou úniou je moratóriom, ktoré čoskoro vyprší. Pravda je však taká, že spomínaný čiastočný zákaz nie je moratóriom, ale bol ustanovený vykonávacím nariadením Európskej komisie (EÚ) č. 485/2013, ktorého platnosť nie je časovo ohraničená ani obmedzená. Z uvedeného dôvodu sa teda neprináleží hovoriť o „novom hlasovaní o predĺžení zákazu“, ak toto obmedzenie alebo zákaz nie sú časovo obmedzené a ostávajú stále v platnosti. Hlasovanie sa neodkladá, v zmysle spomínaného nariadenia sa posudzujú správy a výsledky z monitoringov, vedecké štúdie a nové informácie. Toto posúdenie vyžaduje určitý čas a po formulovaní odborných záverov Európska komisia predloží návrh na ďalšie riešenie.

Ministerstvo pristupuje k ochrane včiel veľmi citlivo a zodpovedne a z uvedeného dôvodu sú legislatívne ustanovené špecifické národné požiadavky na aplikáciu prípravkov na ochranu rastlín s ohľadom na ochranu včiel. Je dôležité si uvedomiť, že Slovensko už v roku 2010 iniciatívne, teda ešte pred prijatím nariadenia (EÚ) č. 485/2013 o tzv. zákaze neonikotinoidov, výrazne obmedzilo používanie neonikotinoidov v ochrane rastlín práve z dôvodu vyššej ochrany včiel a mnohé použitia boli zrušené. O uvedenej skutočnosti boli niekoľkokrát zástupcovia Greenpeace informovaní (aj pri osobných stretnutiach), napriek tomu, že na verejnosti sú nesprávne interpretované skutočnosti o hlasovaní v apríli 2013. SR nehlasovala proti obmedzeniu alebo presnejšie formulované čiastočnému zákazu, ale proti navrhovanému zneniu návrhu a spôsobu jeho posudzovania.

Ak by SR nebola stotožnená s obmedzením používania neonikotinoidov, nebola by obmedzila ich používanie vo výraznej miere v roku 2010, a toto obmedzenie nebolo na impulz Európskej komisie ani na impulz zo strany Greenpeace, ale na základe odborného posúdenia národnými expertmi na danú problematiku, čo ministerstvo naďalej pokladá za seriózne riešenie problému.

Z vyjadrenia Greenpeace nie je jasné, o akom hlasovaní sa má ministerka konkrétne vyjadriť, nakoľko podľa našich informácií zatiaľ oficiálne žiadny konkrétny návrh na hlasovanie predložený nebol a podľa informácií Európskej komisie ani začiatkom roka žiadne hlasovanie k uvedenej problematike indikované nie je. Ministerstvo súhlasí s potrebou zamerania sa na ekologické postupy, ak sú takéto dostatočne efektívne a dostupné a je otvorené diskusii o konkrétnych návrhoch Greenpeace na schémy takýchto postupov.

Zuzana Peiger Ačjaková
Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn;qq

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.