Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Slovenská zelenina je kvalitná, agrorezort jej chce na pultoch viac

BRATISLAVA 18. mája –

Slovenskí pestovatelia zeleniny a zemiakov vedia už v súčasnosti ponúknuť spotrebiteľmi požadovanú kvalitu a čerstvosť. Napriek tomu nie je jednoduché dostať sa až k samotnému spotrebiteľovi.

Podpora slovenskej produkcie zeleniny a zemiakov v obchodoch a zachovanie deklarovanej podpory zeleniny, to boli hlavné témy stretnutia ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej a Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska (ZZZS). Zástupcovia zväzu prišli na rokovanie aj s iniciatívou vytvorenia mechanizmu na informovanie spotrebiteľa o prítomnosti slovenskej produkcie zeleniny a zemiakov na trhu a hodnotenie ponuky v obchodných reťazcov.

„Južná časť Slovenska bola v minulom období zeleninovou zásobárňou Československa, stav sa však podstatne zmenil k horšiemu. To chceme zmeniť,“ skonštatovala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „Dôvodom sú napríklad lacná konkurencia zo zahraničia, nedostatočná produkcia našich pestovateľov či obchodná politika reťazcov. Ak chcú naši pestovatelia preraziť, považujem za nevyhnutné, aby sa združovali a spoločnými silami koordinovali odbyt aj marketing.“

„Spotreba čerstvej zeleniny a zemiakov slovenských spotrebiteľov je výrazne vyššia ako jej produkcia,“ uviedol na stretnutí Michal Šula, podpredseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska. Zväz vznikol zlúčením viacerých zväzov a je dnes najväčšia samosprávna organizácia zastupujúca väčšinu pestovateľov, ale aj spracovateľov zeleniny a zemiakov. „Mnoho druhov čerstvej zeleniny a zemiakov, ktoré sa v našich podmienkach urodia, už vedia slovenskí pestovatelia vyrobiť, alebo túto medzeru v budúcnosti doplniť. Slovenskí pestovatelia zeleniny a zemiakov vedia už v súčasnosti ponúknuť spotrebiteľmi požadovanú kvalitu.“ Osobitne sa na Slovensku rozvíja pestovanie vo veľkoplošných skleníkoch a fóliovníkoch hydroponickou metódou. Podľa Michala Šulu domáci pestovatelia majú v doplnení medzery veľký potenciál, pričom to, čo ich motivuje je záujem spotrebiteľov.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka má viacero nástrojov, ako pomôcť slovenskej produkcii zeleniny,“ uviedla na stretnutí ministerka Gabriela Matečná. „Podporujeme združovanie poľnohospodárov, máme spustené školské programy ovocia, zeleniny a mlieka. Poľnohospodári tiež môžu získať investičné a neinvestičné podpory z Programu rozvoja vidieka. V týchto dňoch už zasielame rozhodnutia na začatie činnosti pre mladých farmárov.“ Ministerka Matečná pripomenula novú ministerskú iniciatívu regionálnych pultov v obchodných reťazcoch pre lokálnych dodávateľov. Záujemcovia môžu kontaktovať ministerstvo na e-mailovej adrese chcemdodavat@land.gov.sk.

Ako dodal predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska, Oliver Šiatkovský, „slovenská produkcia zeleniny je čerstvejšia, bezpečnejšia a mnohokrát aj kvalitnejšia ako iná produkcia. Nastal čas, aby sa slovenský spotrebiteľ dozvedel o domácej produkcii zeleniny a zemiakov, o možnostiach jej prítomnosti na trhu a o jej výhodách.“

Michal Feik

Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.