Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. februára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Rozširuje podpory pre poľnohospodárov

BRATISLAVA 15. februára –

 

Ministerstvo pôdohospodárstva rozširuje podpory pre poľnohospodárov aj na pestovanie jahôd, lieskových orechov, bazy, či ruže jabĺčkovej

 

Rôznorodosť pestovaných plodín je na Slovensku nedostatočnáNové podporované plodiny – jahody, baza, lieska a ruža jabĺčkováPestovatelia zeleniny a rajčiakov budú mať predĺžené lehoty na podanie dokladov PPA 

Bratislava, 15. 2. 2017 – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vníma zvýšenie diverzifikácie pestovaných plodín na Slovensku ako nevyhnutnú súčasť prípravy na klimatické zmeny a na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti krajiny. Rozširuje preto rozsah druhov ovocia a krmovín, na ktoré bude poskytovať podporu poľnohospodárom. Zároveň predlžuje pestovateľom zeleniny a rajčiakov lehotu na dodanie podkladov Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) o štyri a pol mesiaca.

 

„Rôznorodosť plodín pestovaných na Slovensku je nedostatočná. Ovplyvňuje to nielen pôdu, ale aj opeľovačov – včely. A vplyv to má aj na podnikanie poľnohospodárov. Masovo pestované plodiny ako je repka, kukurica, slnečnica, či pšenica totiž podliehajú veľkým cenovým výkyvom na svetových trhoch. Som si istá, že domáci bazový sirup, jahody, či lieskové orechy si rozhodne nájdu medzi slovenskými spotrebiteľmi fanúšikov,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

 

MPRV SR preto rozširuje podporu poľnohospodárom z poľnohospodárskych fondov Európskej únie. V rámci opatrení diverzifikácie budú môcť farmári získať podporu z priamych platieb aj na jahody, bazu čiernu, liesku obyčajnú, či ružu jabĺčkovú. Tie tak pribudnú k doteraz podporovaným plodinám ako sú egreše, maliny, ríbezle a kôstkoviny – broskyne, marhule, nektarinky, slivky, čerešne, višne. V rámci podpory ekologizácie (tzv. greening), ktorý sa zameriava na zlepšovanie ekologickej stránky poľnohospodárstva, zmierňovania klímy a zlepšovanie biodiverzity, rozširuje ministerstvo zoznam podporovaných krmovín o lupinu bielu a lupinu úzkolistú.

 

Ministerstvo zároveň vychádza v ústrety pestovateľom zeleniny a rajčiakov. Predlžuje im lehoty na predkladanie dokladov vzťahujúcich sa k preukázaniu splnenia podmienky nákupu osív alebo sadeníc v neskoršom termíne. Tie sa tak posúvajú z doterajšieho 15. mája až o štyri a pol mesiaca. Podklady tak budú môcť posielať každoročne až do 30. septembra. Jednotné žiadosti o priame podpory sa budú predkladať PPA tak ako každý rok k  15. máju.

 

Vladimír Machalík

Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu

 

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.