Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Rezort pôdohospodárstva pripravuje uskladnenie slovenských semien rastlín do Svetovej génovej banky na Špicbergoch

BRATISLAVA 26. mája –

Rezort pôdohospodárstva pripravuje uskladnenie slovenských semien rastlín do Svetovej génovej banky na Špicbergoch

viac ako 400 pôvodných slovenských vzoriek poputuje do Svetovej génovej banky na nórskych Špicbergochkapacita Génovej banky Slovenska až 50 000 vzoriek semenných druhovcelosvetový projekt „Deň fascinácie rastlinami“Rezort pôdohospodárstva pracuje na uskladnení slovenských semien rastlín do Svetovej génovej banky na ostrove Špicbergy súostrovia Svalbard. Výskumný ústav rastlinnej výroby (VÚRV) Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) rozbehol náročný proces, ktorý uskladneniu semien predchádza. Informovala o tom dnes v rámci Dňa fascinácie rastlinami ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Našou snahou aj povinnosťou je pre budúce generácie zachovať národné bohatstvo aj vo forme vzácnych vzoriek semien našich rastlín. Prostredníctvom Génovej banky SR rokujeme o možnosti ich uloženia do Svetovej génovej banky,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Slovensko má vďaka svojej geografickej polohe a rozmanitosti prostredia podmienky na vysokú biologickú rozmanitosť, doposiaľ bolo u nás opísaných 11 270 druhov rastlín.

„Deň fascinácie rastlinami je pre nás vedcov, zaoberajúcich sa ich výskumom sviatkom a zároveň príležitosťou predstaviť ich ľuďom všetkých vekových kategórií. Bez rastlín by neexistovalo nielen ľudstvo, ale ani iné živočíchy. Chceme preto inšpirovať aj mladých ľudí, aby sa na rastliny pozreli z iného uhla a motivovať ich aj na vedeckú kariéru v tejto oblasti. Rastlinný svet je fascinujúci a plný záhad a prekvapujúcich odhalení,“ povedal Mario Schrenkel, generálny riaditeľ NPPC. Cieľom celosvetového projektu „Deň fascinácie rastlinami“, ktorý sa každoročne koná v 52 krajinách sveta, je upozorniť na význam rastlín v živote človeka a v ochrane životného prostredia.

VÚRV v Piešťanoch pripravil pre návštevníkov vedecké a praktické ukážky výskumu z oblasti rastlinnej výroby i ochutnávky zdravých rastlinných produktov. Nechýbajú ani ukážky šľachtenia rastlín. Niektorým významným poľnohospodárskym plodinám, ktoré je však na poliach vidieť čoraz zriedkavejšie, napríklad mak, pšenica špaldová, či konopa siata, sú venované samostatné expozície. Kto príde, dozvie sa aj, že mnoho burín patrí medzi liečivé rastliny, dajú sa využiť aj v kuchyni.

Génová banka SR bola vybudovaná na uchovanie a udržanie rozmanitosti rastlín. VÚRV NPPC ju prevádzkuje od roku 1996. Tvoria ju laboratória a klimatizované boxy, v ktorých sa semená uskladňujú. Jej kapacita je 50 000 vzoriek semenných druhov, či už obilnín, strukovín, olejnín, krmovín, tráv, zelenín, technických rastlín a okrasných kvetín. Uchovávajú sa tu staré odrody pšenice, jačmeňa a strukovín, ktoré boli na Slovensku vyšľachtené v medzivojnovom období. Vzorky sa skladujú pri teplote -17°C na dobu 50 rokov a pri teplote 4°C pre ich ďalšie využívanie.

Popis pod foto: Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a riaditeľ Výskumného ústavu rastlinnej výroby NPPC Pavol Hauptvogel počas prehliadky Slovenskej génovej banky.

Mgr. Zuzana Peiger Ačjaková

Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.