Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. marca 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Reakcia na tlačovú konferenciu Igora Matoviča a Veroniky Remišovej

BRATISLAVA 10. marca –

Predstavitelia OĽaNO preukázali absolútnu neznalosť zákona o verejnom obstarávaní aj európskej legislatívy

Predstavitelia OĽANO preukázali absolútnu neznalosť zákona o verejnom obstarávaní a pravidiel čerpania eurofondov

MPRV SR vyhlásilo súťaž, do ktorej sa budú hlásiť aj podriadené organizácie rezortu

Zistenia NKÚ sa týkajú rokov 2014-2015 a teda predchádzajúceho vedenia agentúry

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) sa ostro ohradzuje voči zavádzajúcim tvrdeniam predstaviteľov OĽaNO. Tí na tlačovej konferencii spojili množstvo nesúvisiacich tém a preukázali vysokú neznalosť zákona o verejnom obstarávaní, ako aj pravidiel čerpania eurofondov.

EÚ legislatíva ani zákon o verejnom obstarávaní totiž neumožňujú priame objednávanie poradenských služieb od podriadených organizácii, keďže by išlo o obmedzenie hospodárskej súťaže a EÚ by tieto financie nepreplatila. V zmysle pravidiel EÚ teda súťaž ani nie je možné vypisovať inak.

Kontroly NKÚ v Pôdohospodárskej platobnej agentúre sa týkali projektových podpôr za obdobie 2014-2015 a teda predchádzajúceho vedenia agentúry. Nové vedenie rezortu pôdohospodárstva aj agentúry sa s výsledkami kontrol plne stotožňuje a už vykonalo nápravné opatrenie vrátane vyvodenia personálnej zodpovednosti.

Rezort vyhlásil súťaž na poradenské služby novým transparentným spôsobom, ktorý šetrí verejné financie. Do vyhlásenej centrálnej súťaže na rámcové zmluvy na 4-ročné obdobie sa tak budú zapájať aj podriadené organizácie rezortu na strane uchádzačov o dodanie služieb. Zároveň ide o rámcové zmluvy pre celý rezort, ministerstvo vrátane všetkých štátnych podnikov, rozpočtových a príspevkových organizácií. Celkovo ide teda o 21 organizácií rezortu, ktoré budú môcť služby v prípade potrieb využívať. Zároveň keďže ide o rámcové zmluvy, nie je možné hovoriť o povinnosti tento objem financií vyčerpať.

Verejná súťaž na Služby technických, právnych a ekonomických poradcov, ktorú rezort vyhlásil a oznámil to aj tlačovou správou, bude pozostávať z jedenástich oblastí. Poradenské služby predstavujú odborné a konzultačné činnosti expertov v oblastiach, predovšetkým mimo bežnej agendy ministerstva. Práve na to slúžia prostriedky určené na technickú asistenciu eurofondov. Ide napríklad o technické poradenstvo pre stavby či laboratóriá, technické poradenstvo v oblasti strojov, strojných mechanizmov, dopravných zariadení a dopravných prostriedkov, taktiež technické poradenstvo v oblasti IT bezpečnosti, elektronických, elektrotechnických a telekomunikačných zariadení. MPRV SR privíta, ak sa do súťaže prihlási čo možno najviac uchádzačov.

Vladimír Machalíkriaditeľ odboru komunikácie a marketingu MPRV

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.