Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. januára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Ohnisko vtáčej chrípky bolo potvrdené v Chmeľove pri Prešove

BRATISLAVA 13. januára –

Ohnisko vtáčej chrípky bolo potvrdené v Chmeľove pri Prešove

V obci Chmeľov, časť Podhrabina v okrese Prešov bolo potvrdené ďalšie ohnisko HPAI subtypu H5 v Slovenskej republike, je to druhé potvrdené ohnisko u domácej hydiny. Ide o súkromný úžitkový drobnochov na produkciu vajec a mäsa pre vlastnú spotrebu.

Chov, v ktorom bola objavená tzv. vtáčia chrípka, sa nachádzal za domom vo výbehu s oplotením bez ochrany proti voľne žijúcemu vtáctvu. Hydina bola zatváraná na noc do zatepleného ustajňovacieho priestoru. Ochorenie začalo bielymi vodnatými hnačkami 6.1.2017. Prvý úhyn bol zaznamenaný 8.1.2017 v počte 3 ks vo veku 5 rokov. Príjem krmiva a vody bol bez zmeny, kondičný a výživový stav hydiny bol inak veľmi dobrý.

10.1.2017 došlo k úhynu ďalších 5 kusov (1 kura a 4 kohútiky vo veku 10 mesiacov). Chovateľ nahlásil úhyn súkromnému veterinárnemu lekárovi, ktorý toto oznámil na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Prešov. V chove bola v ten istý deň vo večerných hodinách vykonaná kontrola úradným veterinárnym lekárom a odobrané 2 ks hydiny na laboratórne vyšetrenie.

Vzorky boli dňa 11.1.2017 ráno zaslané do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu – Veterinárneho ústavu vo Zvolene (NRL).

Dňa 12.1.2017 bol potvrdený vírus AI subtypu H5. Určovanie patotypu a neuraminidázy zatiaľ prebieha.

Boli vytýčené reštrikčné zóny (ochranné pásmo minimálne 3 km a pásmo dohľadu minimálne 10 km od ohniska) a v súčasnosti RVPS nariaďuje veterinárne opatrenia v ohnisku, a tiež v ochrannom pásme a pásme dohľadu na zabránenie ďalšieho šírenia nákazy.

Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.