Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. marca 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Na Slovensku sa predávala nebezpečná rastlina

BRATISLAVA 28. marca –

MPRV SR upozorňuje: Na Slovensku sa predávala nebezpečná rastlina, môže vážne ohroziť poľnohospodárstvo, lesníctvo či záhradky!

· Rastliny napáda baktéria Xylella fastidiosa šíriaca sa naprieč Európskou úniou

· Ohrozené aj Slovensko – predaných 11 kusov pravdepodobne infikovanej rastliny Polygala nádherná

· Vážne ohrozené poľnohospodárstvo, lesníctvo, záhradky, verejná zeleň i voľná príroda

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) upozorňuje na  šírenie baktérie Xylella fastidiosa spôsobujúcu Pierceovu chorobu rastlín. Infikované rastliny sa pravdepodobne nachádzajú aj na Slovensku, konkrétne Polygala nádherná. Napadnuté rastliny môžu spôsobiť infekciu a smrť ďalších a vážne ohroziť poľnohospodárstvo, lesníctvo, záhradkárov, verejnú zeleň aj voľnú prírodu SR či susedných štátov.

Baktéria sa šíri v EÚ aj napriek súboru opatrení, podľa ktorých je okrem iného z napadnutého územia zakázané premiestňovanie rastlín. Záhradné centrá, do ktorých boli všetky rastliny tohto druhu dovezené na územie SR z ČR boli Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP) skontrolované. Na základe vykonaných kontrol sa zistilo, že aspoň jedna  Polygala nádherná (Polygala myrtifolia) dodaná do ČR pôvodne zo Španielska, bola pozitívne testovaná. Vzhľadom k tomu, že rastliny dovezené na Slovensko pochádzali z jednej dodávky, je možné, že baktéria sa nachádza aj u nás.

Ministerstvo preto vyzýva obyvateľov, ktorí si zakúpili rastliny druhu Polygala nádherná v máji alebo v júni minulého roka v Bratislave alebo v Košiciach, aby bezodkladne informovali oblastných fytoinšpektorov ÚKSÚP na nižšie uvedených kontaktoch. Celkovo bolo predaných 11 kusov rastlín pravdepodobne infikovaných baktériou Xylella fastidiosa. Výskyt baktérie je nebezpečný vzhľadom k tomu, že napáda a  v krátkom čase usmrcuje viac ako 200 hostiteľských druhov rastlín.

MPRV SR zároveň z dôvodu prevencie pred zavlečením karanténnych škodcov alebo chorôb rastlín vyzýva občanov, aby si nedovážali pre vlastnú spotrebu žiadne rastliny ani ich časti z  voľnej prírody.

Doposiaľ boli zistené výskyty v Taliansku, kde baktéria zlikvidovala produkciu olív v oblasti Apulia, vo Francúzku na ostrove Korzika  a Provence-Alpes- Côte  d´Azur a Baleárskych ostrovoch Španielska, ale aj vo východnej časti Nemecka a najnovšie aj v ČR.

Zo zoznamu hostiteľských rastlinných druhov, ktorých je viac ako 200, vyberáme najpoužívanejšie:

Poľnohospodárske plodiny: lucerna, komonica, mätonoh, amarantus, lupina, ovos hluchý, kapustovité druhy, stoklas, slnečnica, cirok, ďatelina plazivá, vika.

Ovocné druhy: lieska, jahoda, orech, moruša, mandľa, broskyňa, čerešňa, višňa, slivka (vrátane trnky), marhuľa, hruška, malina, černica, čučoriedka, vinič.

Lesné druhy: javor, jelša, jaseň, platan, topoľ, dub, vŕba, brest.

Okrasné druhy: kávovník, fikus, fuchsia, ginko, brečtan, hortenzia, magnólia, myrta, oleander, oliva, vavrínovec, polygala.

Iné: Medovka, ambrózia, citrusy, pupenec roľný, levanduľa, ibiš, stavikrv, rozmarín, majorán, skorocel kopijovitý, šalvia, baza, žihľava, zimozeleň a množstvo ďalších voľne žijúcich druhov rastlín, ktoré sa bežne vo vegetácii SR vyskytujú.

Kontakty na ÚKSÚP: stanislav.barok@uksup.sk a ochrana@uksup.sk, prípadne na MPRV SR: katarina.benovska@land.gov.sk.

Zuzana Peiger Ačjaková
Štátny radca |Odbor komunikácie a marketingu |Kancelária ministra

Odporúčané články

Na svetovej výstave v Dubaji ocenili nápoj s kolagénom od Slovákov MPRV SR: Matečná: Podporením miestnych akčných skupín vytvoríme v najmenej rozvinutých regiónoch stovky nových pracovných miest

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies