Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Na Slovensku pribudnú tisíce nových miest v materských školách

BRATISLAVA 11. septembra –

Na Slovensku pribudnú tisíce nových miest v materských školách

V materských školách na celom Slovensku pribudne 4780 nových miestSchválených bolo 152 projektov za takmer 40 miliónov eur, ktoré uhradí EÚEšte stále je možnosť sa zapojiť, z fondov EÚ je k dispozícii 37 miliónov eurNa celom Slovensku pribudne pre škôlkarov 4780 nových miest, čo poteší najmä tisíce rodičov, ktorých deti sa doteraz do škôlky nedostali z dôvodu nedostatku miest. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vyhodnotilo prvé dve kolá žiadostí o príspevky z fondov EÚ na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl.

„Uvedomujeme si akútny nedostatok miest v materských školách. Aj preto prvá eurofondová výzva z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorú sme spustili po mojom nástupe, bola zameraná na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl. Vyhodnotili sme prvé dve kolá žiadostí o nenávratné finančné príspevky. Schválili sme 152 projektov, vďaka ktorým vznikne 4780 nových miest v škôlkach po celom Slovensku. Verím, že to je dobrá správa pre všetkých rodičov, ktorí nielenže budú môcť umiestniť svoje deti do škôlok, ale sa ich deťom aj výrazne skrášlia priestory a zlepší technické vybavenie,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Spomínaná eurofondová výzva by mala podľa ministerky pokryť drvivú väčšinu chýbajúcich miest v škôlkach. V roku 2016 bolo evidovaných 12 486 žiadostí o prijatie dieťaťa, ktorým nebolo vyhovené. Doteraz schválené projekty umožnia vznik 4780 nových miest. Z celkovej alokácie 77 miliónov ostalo zo zdrojov EÚ nevyčerpaných približne 37 miliónov. „Tým by sme mohli pokryť väčšinu nevybavených žiadostí. Odhadujeme, že celkový počet nových miest v škôlkach by sa mohol priblížiť k číslu 10 tisíc,“ odhadla Gabriela Matečná.

Agrorezort minulý rok spustil úplne nový spô schvaľovania eurofondových projektov. Výber prebiehal v dvoch krokoch. „V prvej fáze žiadatelia predkladali len projektové zámery. Nemuseli tak robiť nákladné projektové dokumentácie ani zložité verejné obstarávania. Na zvýšenie kapacít materských škôl bolo na MPRV SR doručených spolu 327 projektových zámerov. Tí, ktorí získali kladné hodnotenie, následne predkladali žiadosti o nenávratné finančné príspevky. V prvom a druhom kole samosprávy predložili 277 žiadostí, z ktorých bolo schválených 152,“ spresnil Marek Mitošinka, generálny riaditeľ sekcie programov rozvoja vidieka MPRV SR.

Prostriedky v eurofondovej výzve na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl slúžia na výstavbu nových objektov materských škôl, rozširovanie kapacít existujúcich objektov, stavebno-technické úpravy objektov a areálu, obstaranie materiálno-technického vybavenia a zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov. Uzávierka tretieho hodnotiaceho kola bude 18.10.2017. Ďalšie hodnotiace kolá budú uzatvárané v trojmesačnom intervale do vyčerpania alokácie.

Kompletný zoznam schválených projektov po jednotlivých krajských mestách a vyšších územných celkoch nájdete tu:

http://www.mpsr.sk/?navID=1&id=12054

Michal Feik
odbor komunikácie a marketingu MPRV SR

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.