Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Na Slovensku bol potvrdený prvý výskyt vtáčej chrípky

BRATISLAVA 29. decembra –

V bratislavskej mestskej časti Dúbravka bolo dnes potvrdené prvé ohnisko vtáčej chrípky v Slovenskej republike. Ide o vysokopatogénnu aviárnu influenzu (HPAI) subtypu H5. Zistená bola v domácom drobnochove hydiny. Štátna veterinárna a potravinová správa vyzýva chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a v prípade podozrenia okamžite kontaktovali najbližšiu veterinárnu a potravinovú správu.

Dňa 27.12. v doobedňajších hodinách bol na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) Bratislava-mesto nahlásený hromadný úhyn nosníc v domácom drobnochove (pre vlastnú spotrebu) v rodinnom dome v mestskej časti Bratislava-Dúbravka. Inšpektor RVPS sa dostavil do podozrivého chovu a vykonal obhliadku chovu, pri ktorej bolo zistené, že v priebehu 3 dní počas vianočných sviatkov došlo k úhynu celého chovaného kŕdľa. Celkovo išlo o 65 kusov kury domácej vo veku od mládok po 4-ročné nosnice. Vajcia a mäso z tohto chovu boli podľa informácií chovateľa určené len pre vlastnú potrebu a nie sú v obchodnej sieti.

Na mieste inšpektor vykonal epizootologické šetrenie pri podozrení na výskyt vírusového ochorenia (na základe epizootologickej situácie, anamnézy od chovateľa a klinickej obhliadky uhynutej hydiny) a odobral vzorky na laboratórne vyšetrenie (za účelom vylúčenia/potvrdenia aviárnej influenzy) – 6 kusov uhynutej hydiny. Ostatná uhynutá hydina, podstielka a 23 vajec bolo neškodne odstránených prostredníctvom kafilerického zariadenia. Zároveň boli vydané opatrenia na mieste pri podozrení na výskyt aviárnej influenzy. Veterinárny inšpektor následne osobne zaviezol kadávery určené na laboratórne vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu – Veterinárneho ústavu vo Zvolene.

„Dňa 28.12. v poobedných hodinách bol telefonicky oznámený pozitívny výsledok na vírus aviárnej influenzy vo všetkých vyšetrovaných vzorkách a bol zaslaný protokol o výsledku laboratórneho vyšetrenia,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS SR) Jozef Bíreš. „Dňa 29. 12. ráno bol diagnostikovaný vysokopatogénny subtyp H5.“ Určovanie typu neuraminidázy zatiaľ prebieha. Zástupcovia veterinárnej a potravinovej správy prijali okamžite opatrenia pri zdolávaní nákazy. Udalosť nahlásili do Systému pre hlásenie chorôb zvierat EÚ (ADNS).

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyzýva chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a zabránili kontaktu s divo žijúcimi vtákmi, ktoré migrujú Európou,“ vyhlásila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. „V prípade akýchkoľvek podozrení vyzývame chovateľov, aby bezodkladne informovali štátnu alebo regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. „Aj keď doteraz nebol potvrdený prenos tejto vtáčej chrípky na človeka, opatrnosti nikdy nie je dosť,“ uzavrela ministerka Matečná.

Video s vyjadrením ministerky je možné stiahnuť tu:

https://drive.google.com/open?id=0B89maQcghWdXTXJrNW40dXV2ZWc

Michal Feik
Štátny radca |Odbor komunikácie a marketingu |Kancelária ministra

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.