Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Na ostrove Sihoť prebehlo nové zalesnenie

BRATISLAVA 12. júla –

Lesy SR ukončili prvé zalesnenie ostrova Sihoť na plochách, kde v minulosti prebiehala ťažba dreva. Nové stromčeky sú už chránené pred poškodením. V súčasnosti stále prebieha príprava nového programu starostlivosti o les.

„Ochrana vodného zdroja na bratislavskom ostrove Sihoť je prvoradá,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. „Tomuto účelu podriaďujeme všetky aktivity na ostrove.“ Ministerka v apríli požiadala štátny podnik Lesy SR o okamžité zastavenie výrubu. Od tej doby na ostrove prebehlo tzv. prvé zalesňovanie. Ide umelú obnovu lesa po vykonanej holorubnej ťažbe. „Napriek tomu, že povinnosť vykonať obnovu lesa od vzniku holiny je do dvoch rokov, Lesy SR konali bezodkladne a takmer celá plocha je už zalesnená.“ Takisto na ostrove prebehla ochrana proti burine strhávaním popínavých rastlín a výrub nežiaducich drevín v poraste s opakovaným zalesňovaním. Novovysadené stromy sú chránené proti zveri individuálnou ochranou sadeníc polynetom resp. ochrannými manžetami z plastu, ktoré chránia sadenicu pred obhryzom kmienka.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a štátny podnik Lesy SR upozorňujú verejnosť, že v najbližšom období prebehne odvoz zvyšku dreva z ostrova Sihoť, ktoré vzniklo po kalamitnej ťažbe v minulosti. Na ostrove sa v súčasnosti nachádza približne 22 m3 drevnej hmoty, ktorá je nadrozmerná tzn. dosahuje atypické rozmery. Lesy SR objednali modernú techniku, aby minimalizovali prípadné negatívne vplyvy na životné prostredie. „Pokiaľ uvidíte autá odvážať drevo, nejde o žiadnu novú ťažbu, ale nevyhnutný odvoz dreva z dôvodu možných záplav a kontaminácie vodného zdroja,“ vysvetľuje ministerka.

Ministerstvo pôdohospodárstva v spolupráci s Lesmi SR š.p. budú v budúcnosti na Sihoti vykonávať lesopestebné a ťažbové práce prírode blízkym spôsobom zaručujúcim ochranu vodárenského zdroja proti kontaminácií. Ide najmä o jemnejšie spôsoby hospodárenia. Obnovná ťažba sa bude vykonávať na menších plochách. Čas realizácie bude vopred odsúhlasovaný s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou ako správcom vodného zdroja a realizovaný v súlade s podmienkami uvedenými v platnom rozhodnutí o vyhlásení pásiem vodárenského zdroja ostrova Sihoť. Realizácia obnovných postupov bude plne v súlade s platným PSL.

V súčasnosti stále prebieha na území ostrova Sihoť príprava programu starostlivosti o les (PSL). Konanie vo veci schválenia PSL pre lesný celok LESY SR Bratislava je v súčasnosti prerušené z dôvodu predbežnej otázky vo veci určenia účastníctva v predmetnom konaní, z dôvodu že Okresný úrad Bratislava, odbor opravných prostriedkov, referát pôdohospodárstva vylúčil rozhodnutím z tohto konania subjekty, ktoré nepovažoval za účastníkov konania ani za zúčastnené osoby. Proti tomuto rozhodnutiu sa niektoré subjekty odvolali a nakoľko Okresný úrad Bratislava, odbor opravných prostriedkov, referát pôdohospodárstva ich odvolaniam nevyhovel, postúpil ich ministerstvu ako nadriadenému správnemu orgánu, oprávnenému v danej veci rozhodnúť. Konanie vo veci schválenia PSL pre lesný celok LESY SR Bratislava bude pokračovať po vydaní rozhodnutia ministerstvom (po nadobudnutí právoplatnosti).

Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.