Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Ministri poľnohospodárstva EÚ mimoriadne rokovali o fipronilovej kauze

BRATISLAVA 26. septembra –

Ministri poľnohospodárstva EÚ mimoriadne rokovali o fipronilovej kauze

Stovky podnikov zasiahnuté holandskou kauzou fipronilu, kontaminované milióny vajec a tony spracovaných vaječných produktovEurópska komisia navrhla úpravy Systému rýchleho varovaniaPriority Slovenska sú rýchlosť a kvalita informácií a spätná vysledovateľnosť surovínMinistri poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ) dnes rokovali na mimoriadnom samite o fipronilovej kauze vo vajíčkach a hydinovom mäse. Ministri podporili Európsku komisiu v jej snahe upraviť Systém rýchleho varovania potravín, aby sa zabránilo opakovaniu takýchto situácii. Zároveň sa však viacerí vyjadrili

V tejto kauze zlyhal nielen Systém rýchleho varovania, ale aj niektoré členské krajiny pri nahlasovaní nálezov. Zhodli sme sa s ostatnými ministrami i Európskou komisiou na potrebe zlepšenia komunikácie medzi členskými štátmi a komisiou. „Pre Slovensko je absolútna priorita rýchlosť, kvalita a detailnosť vymieňaných informácií. Len tak dokážeme našich občanov dostatočne chrániť pred krízami spôsobenými v iných členských štátoch EÚ. Nevyhnutný je tiež harmonizovaný prístup v oblasti testov a transparentnosť vymieňaných informácií,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Európska komisia tiež navrhla vytvorenie špeciálnych kontaktných bodov pre Rýchly systém varovania pre potraviny a krmivá (tzv. RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed) a Systém pre administratívu a spoluprácu (AAC – Administrative and Cooperation system) v každom členskom štáte. Zároveň informácie o podvodoch by mali byť zdieľané prostredníctvom Siete EÚ pre potravinové podvody. Viacero s návrhov EK už pritom Slovensko spĺňa, keďže disponuje jedným z najkvalitnejších kontrolných systémov potravín v EÚ.

„Požadujeme dôraz na spätnú vysledovateľnosť surovín, tak aby v prípade takýchto situácií bolo možné v maximálnej miere chrániť spotrebiteľa. Zároveň sme zástancom úradnej kontroly pri podávaní veterinárnych liečiv zvieratám. Poľská zástupkyňa napríklad uviedla, že mnohí poľskí farmári ich nakupujú cez internet, čo je u nás nepredstaviteľné a nepovolené. Takto predsa nie je možné preverovať účinnosť a nezávadnosť takýchto prípravkov,“ dodala Gabriela Matečná.

Vladimír Machalík

Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.