Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Ministerstvo sa ohradzuje voči tvrdeniam Ľubomíra Jahnátka

BRATISLAVA 21. decembra –

Ministerstvo pôdohospodárstva sa ostro ohradzuje voči zavádzajúcim tvrdeniam Ľubomíra Jahnátka vo veci kontroly NKÚ v PPA

– Zavádzajúce tvrdenia Ľ. Jahnátka o spolupráci PPA pri audite NKÚ
– SPF je nezávislá inštitúcia bez kompetencií vo vedení MPRV SR
– MPRV SR aj PPA sa plne stotožňujú s výsledkami kontroly NKÚ a vykonávajú nápravné opatrenia

Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) aj Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) sa ohradzujú voči zavádzajúcim tvrdeniam bývalého ministra Ľubomíra Jahnátka vo veci auditu Najvyššieho kontrolného úrad v PPA.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) ako nezávislý orgán zistil závažné pochybenia v riadení PPA počas predchádzajúceho volebného obdobia. Tvrdenia Ľ. Jahnátka, ktorými znevažuje postup aktuálneho vedenia PPA, sa nezakladajú na pravde a poukazujú, na neznalosť problematiky. Kontroly NKÚ prebiehajú dlhodobo, aj niekoľko mesiacov a stanoviská sa kontrolórom prezentujú priebežne a operatívne. Vedenie PPA bolo s NKÚ plne súčinné v záujme zabezpečenia transparentnosti a efektívneho využívania peňazí daňových poplatníkov.

Aktuálne vedenie PPA tvoria vysoko kvalifikovaní pracovníci, so skúsenosťami aj priamo z agentúry. Dôvodom výmeny minulého vedenia PPA bol práve nekompetentný spôsob riadenia a nezvládnutá administrácia projektových podpôr. Na to jednoznačne poukazujú aj audit NKÚ aj výhrady Európskej komisie. Medzi výhradami NKÚ sú napríklad hodnotenie projektov absolventmi bez praxe, ktorí tak rozhodovali o státisícoch eur, či interní hodnotitelia, ktorí neprešli ani školeniami ani nedisponovali príručkami pre hodnotiteľov.

MPRV zároveň upozorňuje na evidentnú nezrovnalosť tvrdení Ľ. Jahnátka, že aktuálna ministerka pôdohospodárstva, ktorá bola v rokoch 2012 – 2016 generálnou riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu (SPF) bola súčasťou širšieho vedenia ministerstva. SPF je nezávislá inštitúcia. Jej generálneho riaditeľa menuje vláda a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ho len nominuje. Generálny riaditeľ SPF však svoju funkciu vykonáva nezávisle a nezúčastňuje sa žiadnych rozhodovacích procesov MPRV SR.

Vladimír Machalík
Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu / Hovorca rezortu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.