You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
20. apríla 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Ministerstvo pôdohospodárstva upozorňuje ovocinárov a záhradkárov na aprílové mrazy a potrebu prevencie

BRATISLAVA 20. apríla –

Ohrozené stromy teplomilných ovocných druhov, jahody i zeleninaRozhodujúca bude noc z 20. na 21. aprílaOdporúčanie vykonať preventívne opatrenia a sledovať predpoveď počasiaMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) upozorňuje pestovateľov ovocia a zeleniny na aprílové mrazy, ktoré môžu vážne poškodiť úrodu. Apeluje preto na ovocinárov i záhradkárov, aby vykonali prevenciu využitím parafínových sviec, netkanej textílie alebo ďalších foriem protimrazovej ochrany.

„Výrazné klimatické zmeny významne vplývajú i na prácu pestovateľov. Minulý rok sa museli popasovať s mrazmi, aké tu neboli 65 rokov. Teraz v apríli udrela zima opäť, je však dôležité byť na výkyvy počasia pripravený. Apelujem preto na ovocinárov, vinárov aj záhradkárov, aby v prípade, že tak ešte neurobili, čo najrýchlejšie vykonali preventívne opatrenia na minimalizovanie škôd,“ upozornila Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

K celoplošnému zničeniu ovocných sadov zatiaľ až na malé lokálne poškodenia stromov a ich kvetov nedošlo. Najväčšie starosti však robia ovocinárom a záhradkárom mrazy, ktoré udreli tento týždeň. Podľa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho by dnešná  noc (z 20. na 21. 4.) mala byť rozhodujúca. Teploty majú klesnúť pod  – 2 až – 3 °C. Prízemná teplota môže byť ešte chladnejšia a mohla by poškodiť a úplne zničiť jahody.

Mnohí ovocinári sú už v pohotovosti a vykonávajú nočné ošetrenia, zapaľujú parafínové sviece, využívajú statické vrtule, helikoptéry na premiešanie chladných a teplých vrstiev vzduchu či zahmlievanie prostredníctvom špeciálneho dela. Efektívnym spôsobom je aj tzv. protiladová ochrana realizovaním povrchového zavlažovania ovocných sadov. Jednoduchou a ľahko dostupnou formou pre záhradkárov je použitie fólie, ktorou svoju úrodu zakryjú. Ochrániť tak môžu cesnak, cibuľu či jahody. Do netkanej textílie môžu obaliť aj okrasné rastliny, kvety v kvetináčoch je vhodné schovať dovnútra. „Určite treba aj naďalej intenzívne sledovať predpovede počasia. Kvalitné domáce ovocie aj zeleninu treba zachrániť, verím, že sa to pestovateľom podarí v čo najvyššej možnej miere,“ dodala G. Matečná. 

V roku 2016 zažili ovocinári v SR neskoré mrazy, aké tu neboli vyše pol storočie. Výrazne ovplyvnili 158 pestovateľov a 2 800 ha sadov. Mrazy zasiahli jablone, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne a jahody. U najpestovanejších druhov ovocia klesla celkovo úroda až o viac ako polovicu.

Zuzana Peiger Ačjaková

Štátny radca |Odbor komunikácie a marketingu |Kancelária ministra

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.