Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Ministerstvo pôdohospodárstva podporí regióny prostredníctvom miestnych akčných skupín

BRATISLAVA 9. mája –

Viac financií pre miestne akčné skupiny (MAS). Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) podpísalo memorandum o navýšení prostriedkov na podporu verejno-súkromných partnerstiev. K pôvodne alokovaným 200 miliónom eur môže v čase pribudnúť ďalších do 60 miliónov eur, pokiaľ to dovolí vývoj implementácie IROP a PRV SR.

„Podpis memoranda je ďalším dôkazom nášho dôsledného prístupu k podpore verejno-súkromných partnerstiev. Podporíme tak tvorbu nových pracovných miest a rast životnej úrovne na celom Slovensku. Oceňujem spoluprácu so Združením miest a obcí Slovenska, verím, že tieto finančné prostriedky využijú miestne akčné skupiny čo najefektívnejšie,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Memorandum o zabezpečení dodatočných finančných prostriedkov pre implementáciu stratégií CLLD do výšky 60 miliónov eur z prostriedkov Programu rozvoja vidieka SR a Integrovaného regionálneho operačného programu podpísala ministerka spolu s predsedom vlády Róbertom Ficom a predsedom ZMOS Michalom Sýkorom. Konečný alokovaný objem financií bude závislý od úspešnosti čerpania Programu rozvoja vidieka SR a Integrovaného regionálneho operačného programu.

Výzva na získanie štatútu miestnej akčnej skupiny (MAS) je už spustená. Žiadosti môžu verejno-súkromné partnerstvá podávať od 9. mája do 15. júna 2017. Kvalitné stratégie pre aktuálne programové obdobie 2014-2020 budú vybrané do konca leta. Ministerstvo pôdohospodárstva pristúpilo k významnej zmene určenia financií pre budúce MAS. Počet obyvateľov Slovenska ovplyvnený aktivitami MAS sa vďaka tomu zvýši na viac ako dvojnásobok z 1,5 milióna na 3,1 milióna obyvateľov a podporené územie sa rozšíri z 20 000 km na 40 000 km2. Udelenie štatútu MAS je pritom podmienkou na čerpanie finančných prostriedkov.

„Významným prínosom pre regióny je prístup zdola-nahor, keď si regióny sami zadefinujú priority s najväčším rozvojovým potenciálom,“ dodala ministerka Gabriela Matečná. Kritériá sú nastavené tak, aby boli čo najobjektívnejšie. Hlavným aspektom bude miera nezamestnanosti v okrese, ďalej rozloha územia, počet obcí tvoriacich verejno-súkromné partnerstvo a počet obyvateľov v jeho území. Ministerstvo už poverilo Národnú sieť rozvoja vidieka zrealizovať prostredníctvom Regionálnych antén pre dané kraje a regióny v rámci celého Slovenska školenia k zmenám Systému Riadenia CLLD pre aktuálne programové obdobie. Školenia k výzve prebiehajú od 9. do 12. mája 2017. Následne prebehne školenie aj na celý implementačný model. Ministerstvo tak podáva pomocnú ruku každému VSP, aby implementácia prebehla úspešne a kvalitne.

Získaniu štatútu MAS predchádza vytvorenie verejno-súkromného partnerstva – obce, súkromného sektora (miestni podnikatelia) a občianskeho sektora ( neziskové organizácie, občianske združenia). Tie si museli vypracovať analýzy územia, na ktorom operujú, z ktorých im vyplynuli potreby rozvoja. Na týchto základoch si stanovia potreby a ich hierarchiu a vytvoria stratégiu územia (5-ročné plány). Môže ísť o rôzne opatrenia od podpory mikropodnikov na rozbeh ich činnosti až po renovácie historických budov. Cieľom výzvy MAS je zvýšenie kvality života v danom území a posilnenie ekonomiky v regióne takzvaným prístupom zdola-nahor – samotné územia si zadefinujú, čo im najviac pomôže.

Vladimír Machalík
riaditeľ odboru komunikácie a marketingu/ hovorca
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.