Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júna 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Minister Jahnátek vyhlasuje vojnu nelegálnym dovozom potravín

BRATISLAVA 15. júna (SITA) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠPVS) zmení systém kontroly dovozu potravín na nepretržitý. Dôvodom nekalé a nelegálne dovozy, napríklad vajíčok, mäsa či masla.

„Máme silné podozrenie, že takýto nekalý dovoz nelegálnych a zdraviu nebezpečných potravín sa deje aj v spolupráci s niektorými predajňami, neviem, či je to filozofia ústredia, alebo aktivita vedúceho prevádzky daného obchodného reťazca, ale nie je možné, aby sa 6 kamiónov objavilo práve v noci a práve v čase, keď už tam veterinári nie sú. Toto nás viedlo k tomu, že zavádzame 24-hodinové kontroly a budeme na vybraných prevádzkach a vybraných distribučných bodoch 24 hodín kontrolovať všetky dovozy,“ povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.

Veterinári budú predaj potravín kontrolovať 24 hodín denne, systém sa sprísni:
1. Vytvorili sa 3 zásahové skupiny veterinárov, kde každá bude mať zhruba 10 ľudí. V tejto skupine môžu byť maximálne dvaja z jednej regionálnej veterinárnej správy.
2. Akčné skupiny budú mať celoslovenskú pôsobnosť a budú robiť „námatkové“ kontroly, bez oznámenia a budú chodiť aj v priebehu riadnej kontroly regionálnej veterinárnej správy, aj po nej a budú chodiť aj neohlásene.
3. V spolupráci s PZ SR sa spustí program kontroly na diaľniciach, na prístupových cestách – budú „námatkové“, aj cielené kontroly kamiónov, veterinári budú mať k dispozícii prenosné laboratóriá, pokiaľ zistia kontaminované potraviny, bude kamión zadržaný. Kamióny sa budú kontrolovať aj pri vykladaní tovaru, pri ďalšej, dôkladnejšej kontrole môžu odhaliť nelegálny dovoz.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek žiada o pomoc pri odhaľovaní nepoctivých predajcov aj občanov SR: „Chcem poprosiť občanov, ktorí nakupujú potraviny, aby do momentu, kedy rozbalia potravinu, nezahadzovali pokladničné bloky, aby kontaminovanú potravinu, alebo potravinu, ktorá vykazuje nejaké znaky nie čerstvej potraviny, aby po rozbalení nezahadzovali toto mäso do koša, ale aby okamžite nahlásili na príslušnú veterinárnu správu a dali nám ten doklad z pokladne, kde bol tento tovar zakúpený, aby sme mohli začať účinne konať. Potom už taktovku preberieme my a dotiahneme prípad do konca.“

Magda Tóth Želeňáková
hovorkyňa MPRV SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.