Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Matečná: Slovensko sa musí začať pripravovať na nízkouhlíkové, udržateľné biohospodárstvo

BRATISLAVA 23. mája –

Matečná: Slovensko sa musí začať pripravovať na nízkouhlíkové, udržateľné biohospodárstvo

Priemysel urýchľuje negatívne klimatické zmeny – poľnohospodárstvo, lesníctvo a vidiek ich dokážu zmierňovaťPrechod slovenského hospodárstva na udržateľné, nízko-uhlíkové biohospodárstvoZavádzanie agrolesníctva – kombinovanie pestovania drevín s poľnohospodárskou produkciouMinistri poľnohospodárstva krajín Európskej únie rokovali v hlavnom meste Malty o dopade klimatických zmien, zdrojoch pitnej vody a výzvach, ktoré z nich vyplynú pre zásobovanie obyvateľov Európskej únie potravinami.

„Klimatické zmeny, obdobia sucha striedajúce sa s povodňami a obdobiami dažďov, či výkyvmi teplôt robia problémy v celej Európe. Nájsť spoločné európske riešenie na zabrzdenie a zníženie klimatických zmien je veľmi dôležité. Na rozdiel od priemyslu urýchľujúceho klimatické zmeny, práve udržateľné poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo a vidiek ponúkajú významný potenciál na ich zmierňovanie,“ povedala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ministri sa zaoberali dopadmi klimatických zmien a vody na poľnohospodárstvo a opatreniami na znižovanie ich vplyvu. Až 70 % zdrojov pitnej vody je využívanej práve v poľnohospodárstve na dopestovanie potravín.Spoločná poľnohospodárska politika EÚ by preto mala adekvátne reagovať a zamerať sa na efektívne hospodárenie s vodnými zdrojmi a podporovať opatrenia na predchádzanie nepriaznivým zmenám klímy. Nevyhnutná je i podpora a prepojenie výskumu a poľnohospodárstva.

„Za správny prístup Slovenska k zmierňovaniu dopadov klimatických zmien považujem biodiverzitu v poľnohospodárskej produkcii a zavádzanie agrolesníckych systémov hospodárenia na poľnohospodárskej i lesnej pôde, čiže kombinovanie pestovania drevín s poľnohospodárskou produkciou. Zvýšenú pozornosť musíme venovať aj zabraňovaniu degradácie pôdy a krajiny, ktoré sú nebezpečným následkom nevhodného manažovania vody v krajine,“ zdôraznila G. Matečná.

Strednodobým cieľom MPRV SR pod vedením ministerky Gabriely Matečnej (nom. SNS) bude preto prechod na nízkouhlíkové, udržateľné biohospodárstvo, ktoré bude zahŕňať celý produkčný cyklus na Slovensku. Od zasadenia plodiny až po dodanie hotovej potraviny spotrebiteľovi a od zasadenia stromu, až po dodanie drevovýrobku, či drevodomu zákazníkovi. Všetky časti tohto cyklu by pritom mali byť realizované na Slovensku.

VIDEO v hi-res nájdete tu: https://drive.google.com/open?id=0B89maQcghWdXc1hOTEFCRjZmOEk

Vladimír Machalík
riaditeľ odboru komunikácie a marketingu/ hovorca
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.