Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. mája 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Jedlé gaštany v ohrození

BRATISLAVA 24. mája – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR informuje o prvom výskyte karanténneho škodcu jedlých gaštanov – hrčiarke gaštanovej (Dryocosmus kuriphilus), ktorá spôsobuje rýchly úhyn jedlých gaštanov.
Škodca spôsobuje vážne ekonomické, ekologické a sociálne škody. Boj proti škodcovi insekticídmi (prípravkami na ochranu rastlín) nie je účinný. Jedinou cestou, ako zabrániť jeho rozšíreniu, je uplatňovanie vhodných fytosanitárnych opatrení pri obchodovaní s rastlinami na ďalšie pestovanie.
Dňa 13. 3. 2012 boli na územie Slovenskej republiky dovozené výpestky gaštana jedlého z Talianska, z ktorých boli zo stromov, ktoré prejavovali príznaky poškodenia (symptomatické stromy) včera (dňa 23. 5. 2012) odobraté vzorky a následne boli dnes Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP), oddelením všeobecnej a karanténnej diagnostiky vo Zvolene, diagnostikované ako pozitívne na hrčiarku gaštanovú (Dryocosmus kuriphilus).
Mladé stromy gaštanov jedlých boli v mieste dodávky okamžite izolované a budú zlikvidované spálením okamžite po doručení rozhodnutia ÚKSUP, ktoré bolo dnes vydané podľa Opatrenia ÚKSÚP OOR/262/2012 z 19. 3. 2012 na zabránenie zavlečenia a rozširovania Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu na území Slovenskej republiky a podľa § 9 zákona č. 405/2011 o rastlinolekárskej starostlivosti.
Časť stromov bola však z miesta dodania zásielky ďalej distribuovaná do záhradných centier – Agroservis Stupava (10 ks), Záhradné centrum Klívia – Bratislava (10 ks) a Gardencentrum Anna Vavrová – Bratislava (5 ks) a Centrum rozvoja záhradníctva Prievidza na priamy predaj konečným spotrebiteľom.
Vzhľadom k tomu, že je vysoká pravdepodobnosť, že mladé stromčeky jedlých gaštanov sú napadnuté hrčiarkou gaštanovou, MPRV SR vyzýva občanov, ktorí si stromčeky z týchto záhradných centier v období od 12. 3. 2012 doposiaľ zakúpili, aby ich okamžite zlikvidovali spálením. V opačnom prípade sa škodca z hálok v krátkom čase vyliahne a zamorí všetky jedlé gaštany v Slovenskej republike a následne sa veľmi ľahko rozšíri aj do susedných štátov. Zamorenie by spôsobilo rýchly úhyn všetkých jedlých gaštanov na našom území, čím by Slovenská republika prišla o jeden zo zaujímavých domácich produktov rastlinnej výroby, ale aj dôležitý prvok tvorby krajiny.
Len pre doplnenie a ucelenú informáciu:
MPRV SR v spolupráci s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) zorganizovali v Nitre dňa 28. 3. 2012 odborný seminár cielený na verejnú informovanosť o nových hrozbách v zdraví rastlín, na ktorý boli pozvaní zástupcovia záhradných centier zo západoslovenského a stredoslovenského regiónu. Na seminári odznela okrem iných aj prednáška zameraná na ochranné opatrenia proti tomuto škodcovi. Rovnaký seminár sa bude konať 6. 12. 2012 v Košiciach pre východoslovenský región.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.