Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. marca 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Greenpeace klope na dvere nesprávneho členského štátu

BRATISLAVA 20. marca –

Reakcia na tvrdenia organizácie Greenpeace

Greenpeace klope na dvere nesprávneho členského štátu

·         Slovenská republika už od roku 2010 nepovoľuje aplikácie neonikotinoidov na včelomilné rastliny

·         SR ako jedna z mála krajín, má pre hodnotenie vplyvu pesticídov na včely zriadené samostatné expertné pracovisko úzko prepojené s praxou

·         MPRV SR  sa na území SR a členských štátov EÚ zasadzuje za používanie výlučne bezpečných prípravkov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) presadzuje ekologické formy poľnohospodárstva a zasadzuje sa za používanie výlučne bezpečných prípravkov. Slovenská republika výrazne obmedzila používanie neonikotinoidov už v roku 2010.

Ministerstvo pristupuje k ochrane včiel veľmi citlivo a zodpovedne. Slovenská republika výrazne obmedzila používanie neonikotinoidov už v roku 2010, čiže ešte pred ich obmedzením na úrovni EÚ v roku 2013 práve z dôvodu vyššej ochrany včiel. O uvedenej skutočnosti boli niekoľkokrát zástupcovia Greenpeace informovaní (aj pri osobných stretnutiach).

Slovenská republika ako jedna z mála krajín, má pre hodnotenie vplyvu pesticídov na včely zriadené samostatné expertné pracovisko, ktoré je úzko prepojené s praxou, teda farmármi aj včelármi. Každú látku schvaľovanú na úrovni EÚ posudzuje SR zo všetkých oblastí (toxikológia, ekotoxikológia, vrátane vplyvu na  včely, podzemné vody, povrchové vody, pôdu, vzduch), k hodnoteniu za danú oblasť sa vyjadrujú národní experti. Ministerstvo úzko spolupracuje s včelárskymi združeniami na Slovensku.

Blížiace sa rokovanie v Bruseli bude na úrovni expertnej skupiny pre potravinový reťazec a zdravie zvierat. Európska komisia predstaví nové informácie, Slovensko ani ostatné členské štáty nimi zatiaľ nedisponujú, preto je predčasné k nim zaujať stanovisko.

MPRV SR bude nové fakty a vedecké výskumy ohľadom ochrany včiel komunikovať nielen s organizáciou Greenpeace, ale aj s včelármi a poľnohospodármi, tak ako doteraz.

Zuzana Peiger Ačjaková

Štátny radca |Odbor komunikácie a marketingu |Kancelária ministra

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.