Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Generálni riaditelia lesov V4 podpísali memorandum o spolupráci

BRATISLAVA 10. júla –
Čierny Balog, 8. júla – Vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu sa zišli riaditelia lesov krajín V4 a podpísali Memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti lesníctva. Signatári sa dohodli na spoločných aktivitách pri ochrane, starostlivosti a zveľaďovaní lesov. „Lesy sú jedným z najväčších bohatstiev každej krajiny. Sú jednou zo základých zložiek životného prostredia a poskytujú trvalý zdroj dreva pre národné hospodárstvo,“ uvádza sa v preambule memoranda.
„Les je v každej z krajín V4 dnes všeobecne uznávaný ako hlavný ekologicko-stabilizačný prvok v krajine a spolu s vodou tvorí strategické prírodné bohatstvo každého štátu,“ uviedla pri príležitosti podpisu memoranda ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. „Som presvedčená, že podpisom memoranda začne nová etapa ešte intenzívnejšej a profesionálne hlbšej spolupráce medzi jednotlivými krajinami V4. Našou úlohou v oblasti starostlivosti o les je vytvárať takú budúcnosť, kde všetky európske lesy budú životaschopné produktívne a budú môcť plniť množstvo funkcií – od hospodárskej až po rekreačnú.“
Ministerka poukázala na dosiahnuté výsledky Lesov Poľskej republiky. Ich výmera je 7,6 miliónov hektárov z 9,1 miliónov hektárov z celkovej výmery všetkých lesov v Poľsku. V období od roku 1995 do 2014 zaznamenali zväčšenie plochy lesov o 504 tisíc hektárov. „Naši priatelia Poliaci to jasne dokázali – v dôsledku hrozby klimatických zmien evidentne napĺňajú závery konferencie o ochrane klímy OSN konanej v Paríži a výrazne zvyšujú výmeru funkčných, plynule obhospodarovaných lesných porastov.“
Cieľom memoranda je zabezpečiť zlepšenie vzájomnej informovanosti, formovanie lesníckej politiky v rámci V4, umožniť odborný rast zamestnancov, koordinovať riešenia nadregionálnych problémov v lesnom hospodárstve a podporovať vzájomnú spoluprácu prostredníctvom cezhraničných programov z fondov EÚ.
Súčasťou podpisu Memoranda o spolupráci medzi zástupcami štátnych lesných podnikov krajín V4 bolo aj otvorenie novej stromovej aleje členských štátov Európskej únie, ktorá sa nachádza vo Vydrovskej doline. Autori projektu v ňom vysadili 28 stromov, ktoré sú charakteristické pre konkrétnu krajinu Európskej únie. Podpis memoranda sa uskutočnilo pri príležitosti lesníckej akcie Deň stromu, ktorú organizujú Lesy SR.

Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.